Alican ve Kocaman Köpek | MiniMiniyiz

Alican ve Kocaman Köpek

“Şiii çocuklar başlıyorum hikayeye hadi kulaklarınızı gözlerinizi bana verin bakım. 
Ver Fatmanur ver Kaan ver Nisanur………..
Tamaaam hepinizinkini aldım, başlıyorum!

Kar o gece bütün bahçeyi kaplamıştı. Alican sabah yatağından kalkıp pencereden dışarı bakınca sevinçten havalara uçtu. Çünkü anasınıfında resimlerini yaptıkları kartaneleri her yerdeydi ve bir sürüydüü. Evet evet kar yağmıştı. Artık evde duramazdı hemen montunu giyip atkısını, beresini, eldivenlerini takıp dışarı çıkmalıydı. Şimdi kar topu oynama kardan adam yapma zamanıydı. Annesinin uyarılarına rağmen kahvaltısını çabuk çabuk bitirmeye çalışan Alican sıcak sütte içmişti. Sıcak sıcak içtiği süt içini ısıtmış dışarıdaki soğuğa meydan bile okuyordu. Sevinçle bahçeye koşan Alican sağa sola bakındı. Beyaz kardan başka bir şey görünmüyordu. Arkadaşları neden dışarı çıkmamıştı ki? Acaba anneleri mi izin vermemişti. Yok yok en iyisi kendime bir arkadaş yapayım diyerek başladı karı yuvarlamaya. Bir kardan adam en iyi arkadaştır şu durumda, hem üşümez de! Ne de olsa kardan o!…. Eveeet işte oldu deyip son düğmesini de taktı gövdesine. Başladı onunla kar topu oynamaya. Yok ama bir arkadaş az, bunun yanına bir arkadaş daha yapmalı diyerek yine başladı karı yuvarlamaya. Karı yuvarlarken uzaklaştı ilk arkadaşı olan kardan adamın yanından. Kar topu attı ikinci arkadaşına. Bir arkadaş daha yapayım derken Alican karları yuvarlaya yuvarlaya uzaklaştı evinin bahçesinden… Oyuna öylesine dalmıştı ki havanın karardığını farkedemedi! Sırtı üşümeye başlayınca aklına sıcak süt geldi. Olsa da içseydi. Ama o da ne! Evden ne kadar uzaklaşmıştı böyle. Hemen eve gitmeliyim diyerek başladı koşmaya. Tam köşeyi dönerken birden kocaman bir köpek çıktı karşısına! Alican dona kaldı oracıkta. Köpek bir adım yaklaştı, Alican bir adım geriye gitti. Köpek hıııır diye dişlerini göstermeye başladı. Alican korkudan ne yapacağını bilemedi. Tam o sırada köşeden babası çıka geldiii. Alican babaaa diye avazı çıktığı kadar bağırdı. Babası kocaman köpeği görünce durumu anladı. Avucuna kar alıp kar topu yaptı ve köpeğe attı. Köpek korkup kaçtı oradan. Alican koşarak babasının bacağına sımsıkı sarıldı. Baba baba baba bir daha oyuna dalıp evimden bu kadar hiiiç uzaklaşmıcaaam diyerek hıçkıra hıçkıra ağladı. Babası gülümsedi ve oğlunu kucağına aldı. Alicanı sakınlaştirirken evin yolunu tuttulaaar.”
Hülya Öğretmen
“Çocuklar alın bakım tek tek kulaklarınızı, ama gözleriniz bende kalsın. Şimdi soru soracağım parmak kaldırarak cevap vermenizi istiyorum tamam mı? “
Etkinlik sonunda çocuklara çizdirdiğim resimler gerçekten hikayeden ne kadar etkinlendiklerini gösteriyor.
Ses tonu, mimik gibi unsurlarla hikayenin içinde Alican oluveriyorlar.
Mesela yukarıdaki resimde 3 kardan adamı, Alican’ı ve babasını görebildiniz mi? Hı en kısa boylu adam (mor olan) kim mi? Köpek :) Dişlerine bakın. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.