Aslan Neden Ormanların Kralıdır? | MiniMiniyiz

Aslan Neden Ormanların Kralıdır?

???????????????????????????????

Aslan neden ormanların kralıdır?

Miniklerin aslanlar hakkında oluşturdukları şema onun ormanların kralı olduğu üzerine. Bu şemanın sebebi tabi ki biz büyükleriz. Peki biz biliyor  muyuz aslana neden ormanların kralı dediğimizi?

1994 Walt Disney Pictures yapımı “The Lion King”, “Aslan Kral” filmi yüzünden mi yoksa 1668 yılında ilk masal kitabı serisini çıkaran Jean de La Fontaine’nın masallarında aslanı kral ünvanı ile kaleme almasından mı?

Aklıma takılan bu sorunun peşinden gittim ve bilimsel bilgilerle aslanın krallığını onayladım. :) Krallığın aslı şöyleymiş; diğer hayvanlar kendi sürüsü içerisinde liderlik rolü üstlenebilirler sürüyü istekleri doğrultusunda eğirip çevirebilirler, bunu biliyoruz. Fakat bizim aslanımız kendi sürüsüne liderlik yapmanın yanında diğer sürülere de önderlik yapabiliyormuş. Mesela yaşam alanın da meydana gelen bir kargaşada (doğal afet ya da insan eli unsurları gibi) aslan o güçlü kükremesi ile hayvanlara durumu özetliyor ve yol gösteriyormuş. Kükremesinin ihtişamını es geçmeyelim. 8 km uzaklıktan duyulan bu şiddetli ses, ben kralım demenin minik bir konseri. Bir çok hayvan kükrer fakat onun kükremesi oldukça karakteristiktir. Sesinin verdiği korkudan mıdır bilinmez aslan hep avcı konumundadır, sağlıklı bir aslan hiç bir hayvanın öğününe av olmaz. Sesten bahsetmişken buna görüntüde eklenince makam, sahibini buluyor. Omuzlarına dökülen görkemli mi görkemli yelesi onu çok asil gösterir.

Kral olduğunu öğrendik ama ormanların kralı yanlışını düzeltelim. Çünkü aslan savanna denilen çayırlarda yaşar. Eskiden insanlar kadar çok olan tek memeli iken ve hemen hemen bütün kıtalarda görülen aslan şimdilerde orta ve güney Afrika’da neslini sürdürmeye çalışıyor.

Miniklerinizle origamiden aslan yaparken nesli tükenmek üzere olan hayvanlar hakkında minik bir sohbet yapmanızı öneririm. Ayrıca ormanlar kralı aslandan kurnaz tilkiye, tembel kaplumbağaya çalışkan karıncaya derken masal kahramanlarının bu özelliklerinin onları ÖZEL kıldığını konuşabilirsiniz. Tıp ki birbirine benzemeyen ayrı ayrı özelliklerimiz olan bizler gibi..

cats

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.