Ay Kumu/ Moon Sand Nasıl Yapılır? | MiniMiniyiz

Ay Kumu/ Moon Sand Tarifi

cats

16 aylık kızımla denedik ama gelmişim kaç yaşına beni bile cezbetti bu ay kumu. Elinize aldığınız da böyle kar gibi böyle köpük gibi böyle ne bilim çok değişik bir şeye dokunmuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Hani kum gibi parmaklarınızın arasından akan formda olmuyor. Deniz suyu üzerinden geçmişte güneş kurutmaya başlamış gibi hafif ıslak kum gibi. Avucunuzda sıkıştırdığınız da şekil alıyor bütünleşiyor fakat üflediğinizde dağılabilecek kadar hassas bir şey. Bu kadar bahsini ettim de bakalım ay kumu/ moon sand nasıl yapılıyor? Ay kumu için neler gereklidir?

İnternetteki yaygın olan ay kumu tarif;

4 su bardağı un

1 su bardağı bebek yağı

Tercihe göre gıda boyası

Bense ölçeklendirerek şu tarifi denedim. Ölçek demek oran demek; bardak çeşidi önemli değil, bütün malzemeleri aynı oranda artırmak ve azaltmak aynı kıvamı verecek demektir.

1 ölçek irmik

3 ölçek un

yarım ölçek sıvı yağı

(Bebeklerin ağızlarına götürme ihtimali için bebek yağı kullanmadım.)

Bütün malzemeleri karıştırıp yukarıda öve öve anlattığım kumu elde ediyorsunuz. Ay kumunu bebeklerle oynayacaksanız kocaman bir sofra bezi sermenizi tavsiye ederim. Ayrıca alt kıyafetlerini çıkartırsanız sizin için büyük kolaylık olur. Bebeğiniz ayaklarını kuma sokmayı bacaklarına kum sürmeyi deneyecek, bildiğiniz kendini kuma gömme oyunu oynayacak şimdiden haber vereyim. :) Bu kadar kumla yani yağla oynayan miniğin sonu tabi ki banyo oluyor. Onun için oyundan önce banyo hazırlıkları yapmanızı da tavsiye ederim. Bebeğin kolay oynaması için ben bildiğiniz fırın tepsisi kullandım. Zaten daha önce içine bol bol girdiği; fırında kuzu tarifini bizzat kendini kullanarak yaptığı için alışıktı. :)) Kumun yanına kaşık, kurabiye kalıpları, minik bir kase ve boy boy kap koyarsanız oyun çeşitlenir. Kaşıkla kaseye kum aktarır. Kalıplarla şekil çıkartır.

Eğer büyük yaş minikleri ile oynayacaksanız ortalığı kirletmeme konusunda hem fikir olun ve oyun alanlarını pek fazla kısıtlayıcı olmadan bir kum alanı hazırlayın. Bunun için bildiğiniz büyükçe poşetleri kumun altına serip masa da kumadan kaleler yapabilirsiniz mesela. Onlar bu konu da daha temiz çalışacaklardır.
IMG_0397 IMG_0400 IMG_0401 IMG_0426 IMG_0445

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.