Bahar Etkinliği | MiniMiniyiz

Bahar Çerçevesi Yapımı

IMG_0746

hu huuu

komşu komşu bahar geldi miiii

geldiiii

ne getirdiiii

çiçek böceeek

kime kimeee

sana banaa

daha kimeee

herkese herkeseee

:)

Bahar geldi  dostlar! Toprak ananın uyanışını etkinliğimize nasıl alsak nasıl alsak derken bahar çerçevesi etkinliğini bulduk. Aslında etkinliği kağıt tabak içine yapmayı planladık ama imkansızlıklar nedeniyle aynı formda tatlı renkte bir kartona naklettik. Hiç fena durmadı hani.

Çocuklarla baharda yağan yağmurları, yağmurların neden olduğu olayları örneğin geçen bahar yere düşen saklanan tohumların bu bahar yağan yağmurla filizlenmesini ve böylece yıllardır süregelen bir bitki örtüsünün ahengini anlatmanın tam zamanı. Toprağın içinde yaşayan canlılara yer verebilirsiniz. Biz bir solucan yaptık siz bir tavşan köstebek ve ya tarla faresi yapabilirsiniz. Ayrıca toprağa can verenin sadece su olmadığını, güneşin ısısının ne kadar gerekli olduğunu anlatabilirsiniz. Her tohumun kabuğunu çatlatma ısısı vardır. Eğer güneş bu ısıyı sağlamazsa tohum kabuğundan çıkmaz ve bitkiye dönüşmez. Böylece bitkisiz çorak bir toprak görmüş oluruz ki bu hiç güzel bir şey değil diyerek çocukları hayal dünyanızın el verdiğince farklı yerlere götürün. Çöle, yağmur ormanlarına, kayalık bir araziye, bataklığa ve bilimum doğal mekana.. Oralardaki baharı hayal edin. Sonra hemen okulun bahçesine gelin ve baharı gözlemleyin. Çocuklara bahçedeki değişiklikleri sorun. Bunları resmetmelerini isteyin çerçeveye. Bahçedeki çiçekleri, gördükleri böcekleri..

Yaaa işte! Sanat etkinliği deyip geçmeyin, dünyayı gezmek için harika bir fırsat buldum diyerek baharı sevinçle karşılayın öğretmenim. :)

 

IMG_0728

 

IMG_0744

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.