Bebek Gölge Siyah Üçlemesi | MiniMiniyiz

Bebek Gölge Siyah Üçlemesi

???????????????????????????????

Gölgenizle ilk kez ne zaman tanıştınız hatırlıyor musunuz? İlk tepkiniz ne oldu acaba? Ben benimkini hatırlamıyorum fakat oldukça merak ediyorum. Korkmuş muyumdur yoksa yeni bir şey keşfettim diye sevinmiş miyimdir o da merak konum. :)

Gölge ile bebeği bir başlık altında toplamak istedim. Bebekler gölgeyi gerçek manasında anlayamaz tabi ki, meselem bebeklere gölgeyi nasıl anlatırız acaba değil. Meselem çook başka! Renkler üzerine. Hele ki sevmediklerini iddia ettiğimiz siyah renk üzerine.

Bebekler için gölgeler renkli nesnelerin siyah hali. Nesne ile gölgesi arasında özdeşim kurmakta ilk 6 ay zorluk çekebilirler. Bu yüzden dikkatlerini çekmeyebilir fakat 6 aydan sonra minik zihinleri hareket eden bu siyah nesneleri takip etmeye ve hatta ileri gidip dokunmak istemeye başlayacaktır. Tabi ki nesnenin iç kısımlarındaki detaylar gölgeler de belirmediği için elinizdeki obje kadar ilgi sürelerini üzerlerinde toplayamaz ama siyah ile arayı kurmalarına yardımcı olur. Bu aktivite ile bebeğinize siyahin aslında kötü bir renk olmadığı öğretecek, sizde toplumların renklere verdiği anlamın  aslında renklere karşı bakış açınızı şekillendirdiğini fark edeceksiniz. Türkiye’de siyah matem rengi iken Japonya’da mutluluk rengi örneği gibi.. Ve minik bir not; siyah renge bakarak düşünen zihinlerin yaratıcı fikirler bulma yüzdesi daha fazla. Bu bilgiyi ben demiyorum bizzat Einstein karanlık odada düşünme seansları yaparak bilim literatürüne girmesini sağlamış. Bence de doğrulu yüksek bir bilgi, yine bana göre çünküsü  ise zihnin karanlık yapısına gözlerinde ayak uydurması. Böylece o karanlıklarda çakan kıvılcımlar kolay gözleniyor. ;)

Gelelim bebekle gölgeyi nasıl tanıştırırız sorumuza.. Bunun için güneş alan rahat bir alan seçin. Hemen alt fotoğraftaki köşe gibi bir mekan içinizi kolaylaştıracaktır.???????????????????????????????

Sonra elinize onun sevdiği bir oyuncağı alın ve onu görmesini takip etmesini sağlayın. Güneşe tutup gölgesinin belirmesi ile gölgesine yaklaştırın. Bebeğiniz sizi takip ediyor olacak tabi. Sonra uzaklaştırdığınızda elinize bakmaya devam ederse bunu bir kaç kez tekrarlayın. Bir kaç denemeden sonra gözleri nesnenin ardında bıraktığı karartıya takılacaktır. Nesneyi hareket ettirerek bebeğiniz iyice ilgisini çekmeyi sağlayıp gölgeye dokunmasını sağlayın. Ortam aydınlık olduğu için gölgenin siyahından korkmayacaktır ama olur da korkma belirtileri gözlemlerseniz etkinliği hemen bırakın ve bebeğinizi kucaklayın. Her zaman dediğim gibi, bilgiler bizim onları öğrenmemizi bekleyebilir. O yüzden acelemiz yok. ;)
??????????????????????????????????????????????????????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.