bebekler çantaları neden karıştırır | MiniMiniyiz

Bakım Çantam Benim Bilgi Kütüphanem

cats

Bebeklerde çekmece karıştırmanın ön hazırlığı çanta karıştırmak olsa gerek. :) Peki bebekler çekmeceleri, çantaları neden karıştırır?

Dünyayı zihinlerinde şemalandırmaya çalışan bebekler ne kadar çok doküman biriktirirse bizlere o kadar daha iyi uyum sağlarlar. O yüzden içgüdüsel olarak olabildiğince çok nesneyi ellemek, evirip çevirmek isterler. Biz büyükler bu çocuk çok meraklı afacan bir şey olacak, amaan pek yaramaz diye kestirip attığımız bu işlemler aslında onun için yemek yemek su içmek kadar gerekli. Bizler bir bardağın kırılgan olduğunu biliyoruz ve bunu elinde bardak tutan bebeğimize “Kızım kıracaksın onu, hadi bırak.” diyerek anlatmaya çalışıyoruz. Oysa bebeğimiz henüz dilimizi bilmiyor. Şuanda onun bildiği tek dil DENEYİM DİLİ. Elindekinin onun etkilerine karşı nasıl bir tepki vereceğini sadece ve sadece deneyerek anlayabilir. İşte bu yüzden ağzına sokarak; tadını, eline alarak sıcaklığını, dokusunu, ona vurarak sertlik elinden bırakarak kırılganlık derecesini deneyimler. Çekmeceler ve çantalar onlar için adeta bilgi dolu birer kütüphanedir. Bu kütüphanedeki bilgileri tek tek  titizlikle incelerler. Zira zamanları kısıtlıdır. Büyümek için kocamaaan vakitleri varmış gibi görünse de biz büyüklerin onlardan beklediklerini gerçekleştirmeleri için zamanları dardır. Bu dar zaman diliminde onların işini kolaylaştırmak adına onlara bilgi kütüphaneleri sunalım. :)

Bir kütüphane örneği benden olsun. Taşınabilir bilgi kütüphanemiz; bebeğimizin “bakım çantası”. Ona zarar verebileceğini düşündüğünüz malzemeleri açamayacağı gözüne koyup diğer bütün gözleri ağzına kadar açın ve onu izlemeye koyulun. Nesnelerle kurmaya çalıştığı bağı izlerken “Sen ne çabuk büyüyorsun böyle..?” iç geçirmelerinizi duyacağımdan eminim. :))

 İki üç deneyimden sonra fermuarı kendisi açmak istediğinde kütüphanenin daimi okuru olacağı için sevinin ve çantanın içini başka nesneler ile doldurun. Bu sayede merakını hep taze tutmuş olacaksınız.

Son bir not daha; misafirliğe gittiğinizde huzursuzlanan bebeğiniz için bakım çantası harika bir oyuncak olacaktır. En az yirmi dakika huzurlu vakit geçireceğinize sizi temin edebilirim. ;)
IMAG2796 IMAG2805

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.