0-1 Yaş Bebek Kitapları | MiniMiniyiz

Bebekler Kitapları Nasıl Okur?

IMG_0344

0-1 yaş bebekleri için hali hazırda o kadar çok kitap var ki, ebeveyni olarak hangisini alsak diye düşünmüyor değiliz. Oysa aklı selim şekilde düşünecek olursak 0-1 yaş bebeği kitabın içindeki yazılardan çok dokusuna bakıyor. “Hıım annecim bu kitap çok güzel şeyler öğretiyor ama sertliği damağıma göre değil, o yüzden üzgünüm boş yere çok para vermişsin.” diyerek tepkisini o kitabı bir daha eline almayarak koyuyor. Evet şu bir gerçek ki sizin onunla geçirdiğiniz bütün vakitler değerli. Biraz da bu yüzden hep eğitici olan aktivitelere yöneliyorsunuz. Ama kaçırmamamız gereken bir nokta varsa eğer, geçerli eğitimin yaşa uygun olması noktasıdır. Bebekler sizin kitaba bakarak okuduğunuz metinlerden çok, gözlerine bakarak anlattıklarınızla ilgilenir. Gözleriniz onda değilse zaten anlamadığı sözcük öbeklerinin ona bir şeyler anlatmak istediğinizi nasıl anlayabilir ki? Kaldı ki bunu bebek kitabı değil herhangi bir kitapla da yapabilirsiniz. Bu söylediklerim kitabın sizin elinizde olan bölümüydü, bir de kitabı bebeğin eline verirsek neler olur ona bakalım.

Miniğimiz bu kadar canlı rengi, yani uyaranı bir arada görünce kitabı eline alır almaz ağzına götürecektir. Bu yüzden kitabın tükürükten etkilenmeyen bir malzemeden yapılmış olması gerektiği hepimizce malumumuz. Bu manzarayı gören anne, “yavrum bak bu kitap (!) , ona göbeğini sıkınca ses çıkaran ayıcık muamelesi yapma” demek bizce pek mantıklı ama minikçe pek komik bir cümle. :) Annecim benim Piaget amcaya göre Duyusal Motor (0 – 2) , Erikson amcaya göre ise 1.Evre: Temel Güven-Güvensizlik (Oral Evre, Duyusal-Motor Evre, 0–1,5 yaş)  olduğumu biliyorsun. “Neden benden yapmam gerekeni değilde daha üst yeterlilikte şeyler bekliyorsun ki?” dersee ben bebeciğe hak veririm bilmiş olun. :))

Peki bebekler için üretilen bu kitap dünyası nedir öğretmenim? Kapitalizmdir deyip bu konuyu birden budayıp atamam ama kapitalizm amcayada deyinmeden geçemem. Gerçi sadece kapitalizm yazsam da anlaşılır durumda konu, cümle alem tanımını ve amacını biliyor artık. Yalnız şöyle bir durum söz konusu ki kapitalizm deyince mevzu bahis olan nesneye karşı olduğumuz sanılıyor hep. Mesela bebek kitaplarına kapitalizmin oyunu dediğim takdir de aslında benim bebek kitaplarını lüzumsuz gördüğüm sanılacak. Oysa öyle bir şey yok. :) Kapitalizmin farkında olmak güzeldir. Siz bu sözümü alın. ;)

Bebek kitaplarına karşı değilim çünkü; bebeklerin motor gelişimlerine inanılmaz yön veriyorlar. Nasıl mı? Baş parmağımı gösteriyorum size. :) 5 parmak içinde olmazsa olmaz parmak baş parmak. Kitabı açarken daha doğrusu sayfaları çevirmek isterken baş parmaklarını kullanmaları emin olun sizinde yüzünüzü güldürecek. Pür dikkatle uğraştıkları bu minik oyun, bir kaç ay sonra işaret parmaklarını da olaya dahil edip besinleri ağızlarına götürmelerine yardımcı olacak. Ardından kaşık çatal derken bakmışsınız  sizin kitap bebeğinizin düşünce dünyasını değil de minik göbeğini mis gibi doyuruyor. :)

Kitapla bebeği buluştururken sizi uyarmam gereken bir kaç nokta var. İnce yapraklı kitapları çevirmesi için bebeğin eline vermeyin çünkü yapraklar ne kadar ince olursa keskinliği o kadar fazla oluyor. Bebeğinizin parmağını çizebilir. Ayrıca yaprakları birbirine yapışmayan kitapları tercih edin ki sayfayı çeviremediğinde kitaba karşı olumsuz şemalar oluşturmasın. Bu nottan yola çıkarak, Baş parmağa yardım etmek için başlangıçta benim gibi kitabınıza kurdeleler yapıştırabilirsiniz.  Bebekler kurdelelere daha doğrusu minik çıkıntılı şeylere bayılıyor. Elbiselerin, oyuncakların açıklama etiketleri gibi.

Kitabı okurmuş gibi yaparak görsellerime katkı sağlayan minik kızıma ve minik kuzularınıza bol okumalar diliyorum. Hayatları “OKU!” düsturu ile şekillensin İnşallah.. :)IMG_0341 IMG_0333 IMG_0334 IMG_0335
IMG_034320150519_10512720150519_10513520150519_10514020150519_10514720150519_10515120150519_105324

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.