Bebekler ve Aile Büyükleri | MiniMiniyiz

Bebekler ve Aile Büyükleri

IMAG4206

Bir bebek dünyaya geldi mi sadece anne-babasının kalp atışları değişmez, başka kalplere de dokunur minik parmakları.

Bir bebek dünyaya geldi mi, birileri artık başka pencerelerden dünyaya bakar. Onlar artık  dede olmuştur anneanne, babaanne olmuştur. Amca,dayı,hala,teyze diyenleri vardır.

Dağınık da olsa mekanlar, bu kocaman aileyi birleştiren bir etkinlik yapalım derim ben. Dedelerini tatilden tatile gören ve her tatilde yeniden tanışan nesiller olmasın miniklerimiz. Dedelerini gözleriyle değil yürekleriyle büyüten, kocaman seven nesiller yetiştirelim.

Bunun için bilgisayarınızda uyuyan o güzel fotoğrafları uyandırmanız gerekli. Bebeklerinizin aile büyüklerinin kucağında olduğu fotoğrafları bastırın. Bir mukavvaya yapıştırın. İsterseniz fotoğraf ve mukavvaya kalp, çiçek, araba gibi şekillerde verebilirsiniz. Ardından mukavvanın diğer yüzüne renkli kartonu yapıştırıp şeffaf yapışkanlı kaplama ile kaplayın.

Bebekler yüzleri tanımaz büyüsün dillensin o vakit yaparız bunu demeyin. Bebekler 2. aylarında önce onun bakımından sorumlu kişiyi (anne, baba, anneanne,babaanne,bakıcı vb.) 8. aylarında ise hemen hemen bütün yüzleri tanır. 2. ayda yüzünün konturunu bozan yanı teninizle saçınızın sınırını bozan örneğin bone, eşarp gibi nesneleri kullandığınızda durduk yere ağlayan bebeğinizin sizin bu anı değişiminizden huzursuzluk duyduğundan olduğunu biliyor muydunuz? Ya da genel de 7. ay civarlarında başlayan yabancı insan korkusunun artık onları tanıdığını yanı daha önce görmediği için kendini korumaya aldığını duymuş muydunuz?

Hal böyle iken hadi “Bu Kimmiş Acabaa?” oyununu oynayalım. :) Yaptığınız fotoğraf kartları elinize alın. Bebeğinize önce renkli yüzü gösterip acaba burada kim varmış, yoksa sana gülüyormuymuş, hıım bakalım bakalım bu kimmiş acabaa? diyerek fotoğraflı yüzü çeviriyorsunuz ve “dedeee” gibi heyecanlı bir ses tonu ile kim olduğunu söylüyorsunuz. İsterseniz isimleri ile dedeyi de birleştirebilirsiniz “Ahmet Dedeee” ya da ünvan “Hacı Dedeee” burası size kalmış. Oyunun tek kuralı; fotoğrafı çevirmeden önce “Bu kimmiş acabaa?” gibi bir replik seçin ki oyunun kalıplarını bebek en azından sözel olarak kavramayı öğrensin.

Fotoğraflarla da olsa hadi bol muhabbetli bir oyun olsun bakalım. İyi eğlenceler. :)IMAG4221

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.