Bebekler ve Aynalar | MiniMiniyiz

Bebekler ve Aynalar

bebek ayna

İnsan neden aynaya bakar? Kendini kontrol etmek için değil mi? Kendini tanımak, keşfetmek kimi zaman, zamanda yolculuk bile yapar heey gidi günler diye..

Gel gelelim ki; bebeklerin aynaya bakması kötüdür demiş eskiden büyüklerimiz. Nedenini demişler mi bilmiyorum ama demişlerse de günümüze kadar gelmemiş bu sözlerin nedeni.. Sadece tahminde bulunup kendilerini gördüklerinde korkacaklarından ötürü aynayı pek bebeklere yaklaştırmamışlar diyebiliyoruz.

Günümüzde uzmanlar bebeklerin aynaya bakmasını şiddetle öneriyor. Kendini keşfetmesi için anne ile ayna karşısında zaman geçirmek bebeği geliştiren faaliyetler arasına koyuyor. Gözlerini elini bacağını göstererek tanıtmak ve dokundurmak bu faaliyetin içindeki minik örnekler..

Geçmişten günümüzden bahsetmişken bir de bencesini söyleyeyim. Bebeklerin aynayla ilk bakışmalarının durumu ortam ve kişilere göre şekil değiştiriyor. Mesela bir sıkıntısı varken veya yanında güvende hissetmediği biri varken aynaya bakması onu oldukça tedirgin ediyor. Çünkü sorun birken ayna ile iki oluyor. Ayna ile ilk bakışmamız kötü olursa da arkası geliyor ve aynayı en azından bir kaç ay da olsa sevmeyen bir bebek olabiliyor. Fakat ilk bakışma anne kucağında sevecen bakışlar eşliğinde onu sevdiğinizi belirten ses tonu ile gerçekleşirse bebek aynaya her baktığında ve sizi gördüğünde sevinç çığlıkları atarak mutlu olduğunu belirten tepkiler veriyor.

Ben aynaya bakmayı günümüz şartlarına uyarladım. Malum öz çekim oldukça gözde. Hal böyle iken öz çekim kamerasını ayna  olarak neden kullanmayalım? Telefonu uçak moduna yanı hatsız moda alıp uygulanabilecek zararsız bir çalışma olacak. Ara ara çek butonuna basıp komik kareler bile yakalayabilirsiniz. Bebeğiniz  ayna ile barışık ise telefonun kamerasına da hayır demeyecek, çook keyif alacaktır.

Aynadaki sureti ile kendini ayırması zaman alacak. En azından 18 aylık olmasını beklemelisiniz. Mesela yüzündeki kırmızı noktayı aynada görünce noktaya uzanmak için aynaya değil yüzüne elini götürmesi gibi.. Fakat kucağınıza alıp aynanın karşısına geçince bir aynaya birde size bakması daha küçük aylarda gerçekleşiyor. Bu davranış ile sizin hala yerinizde olup olmadığını kontrol ediyor.

Aynayla ve öz çekim kamerası ile hangi ayda tanıştırırsanız tanıştırın bebeğinizin tepkilerine göre bir yol izleyin derim. Ayna etkinlikleri faydalı diyerek bebeğe dayatmak zararını görmenize neden olabilir. İştahsız, zorla yenen yemeğin zevkle yenen yemek kadar vücuda fayda sağlamadığı gibi..

bebek ayna

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.