Bebekler ve Nesnelerin Sürekliliği İlkesi | MiniMiniyiz

Bebekler ve Nesnelerin Sürekliliği

catsBebekler için şöyle incikli boncuklu, çekmeli koparamamalı, sallamalı ses çıkarmalı, evdeki malzemelerden ucuz yollu bir eğlencelik yapalım isterseniz kolanya şişesini saklayın derim. Onla şöyle tam istediğimiz gibi bir oyuncak yapalım. ;)

Kolonya şişesini güzelce yıkayın kurulayın. (Bebeğiniz merak edip ağzına götürürse ve o acı tadı alırsa oyuncaktan soğuyabilir. He yani yoksa zararında değiliz işin. :D) Evde onu delebileceğiniz bir şeyler bulamazsanız örgü ördüğünüz demirden şişinizi ocakta ısıtıp karşı beri iki delik açın. Ben evde bulduğum kabloları, kurdelaları boncukları düğmeleri kullandım, sonra baktım hoşuna gitti, tuhafiyeden cici kurdelalar aldım boncuklar aldım ama onlar dikkatini çekmeyince yapmadım. İlk yaptığım robotik şey daha çok dikkatini çekti onu kurcalıyor hala. Acaba ne sanıyor onu. Oysa ki nesnelerin sürekliliğini öğrensin diye yapmıştım ben. Hani şöyle bir tarafından çekince diğer tarafından çıkacak kaybolmayacaktı. Uzayıp kısaldığını görüp mantıksal bir ağ kuracaktı. Sonra onu bırakıp “Anne bana kuantum anlatsana.” diyecekti.:))) Ahh ah yok mu şu bizim miniklerden beklentilerimiz. En az bu cümle kadar komiğiz işte. Sözüm ona oyuncak yapımını paylaşacaktım el altından bir yığın mesaj verdim. Ben de fenayım hani!

Peki o zaman asıl dersimize geçelim. Nesnelerin sürekliliği nedir ve bebeklerle ne ilişkisi vardır?

Nesnelerin sürekliliği(devamlılığı) bir nesne veya kişinin görme alanının dışına çıktığında bile doğada yok olmadığının (kaybolmadığının) farkına varılması işlemidir. Bebek algılasa da algılamasa da nesnenin o anda var olduğunu anlar. 5 aylık bir bebek göznünün önündeki bir nesne kaldırıldığında, yok olduğunu böyle bir nesnenin evrende bulunmadığını düşünür. 9 aylık bir bebek ise gözünün önünden kaldırılan nesnenin var olduğunu düşünür ve onu değişik şekillerde aramaya çalışır. 9aylık bir bebek annesi mutfağa gittiğinde onun kaybolmadığını, mutfakta olduğunu anlar. Fakat 4 aylık bir bebek bu durumu anlayamaz. Not: Piaget’e göre nesne sürekliliğini kazanma,refleksten iradeli(bilinçli) davranışa geçmede ilk adımdır. Nesne sürekliliği yaklaşık 8. ayda başlayan 18. ayda tamamlanan bir özelliktir.

IMG_6841 IMG_6949 IMG_7029

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.