Beşik Mobili Yapımı | MiniMiniyiz

Beşik Mobili Yapımı

catsBebeklerin  doğuştan tutma refleksleri olsa da belli bir olgunluğa gelene kadar istemli tutma davranışı gösteremezler. Her bebeğin bu davranışı gösterme olgunluğuna erişim süresi farklıdır. Bebeklerde bu davranışın kazanılması amacı ile bebek beşiklerine mobiller takılır. Gerek dikkatlerini çekmesi ve konsantre olmalarını sağlaması adına gerekse nesneleri tutma dürtülerini harekete geçirme adına kullanılan bu mobillere bir örnekte benden olsun istedim. :)

İşte bebekler için beşik mobili yapımım;

Nesneleri takmak için bir düzeneğe ihtiyacımız olacak. Düzeneğimiz bahçe hortumu ile istediğiniz renkte ve dokuda bir ipten oluşuyor. Yapılışı ise oldukça basit. Fotoğraftaki gibi hortumun uçlarını ikiye bölerek bantla yuvarlak bir form verip iple sarıyoruz. Böylece düzeneğin beşiğe tutunacak ayaklarını yapmış oluyoruz. Sıra düzeneğe takılacak nesnelere gelince işte burada tercihlerinizi sınırsızca kullanabilirsiniz. Bebeğinizin ilgisini ona öğretmek istediğiniz her türlü şeyle çekebilirsiniz. Ben renklerle tanışması adına ilk olarak renkli pon ponlar yaptım. Uzanma ve çekme davranışları henüz gelişmediği için ağzına tüy kaçma riski de teşkil etmiyor. 0-4 ay aralığında kullandığım ponponları tutup ağzına götürmeyi denediğinde ise pon ponları kilitli buzdolabı poşetlerine aldım. Böylece poşetin çıkardığı ses ve pon ponların  renkleri onun için yeni bir oyun haline döndü. Sadece yünde değil keçeden, değişik desen ve dokudaki kumaşlardan, kağıtlardan her türlü malzemeyi kullanıp oluşturabileceğiniz uçaklar, yıldızlar, bulutlar, hayvanlar, meyveler aklınıza gelebilecek daha neler neler yaparak bebeğinizin tutma dürtüsünü tetikleyebilirsiniz.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? IMG_0522 IMG_0545 ?????????????????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????????????IMG_0635

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.