Bilimsel Bilgi Mi? O ne! | MiniMiniyiz

Bilimsel Bilgi Mi? O ne!

nHatırlarsınız mayıs ayının sonlarına doğru sınıfta domates fidesi yetiştirme etkinliği yayınlamıştım. Anımsayamadım derseniz linkini paylaşayım.

http://miniminiyiz.com/sinifta-domates-yetistirme/

Tabi izinde olduğum için bu etkinliği evde yapmıştım. Minik saksıda büyüttüğüm bir sürü fide, çok sevimliydiler. :) Umutla bunları babaannemizin bahçesine dikmeyi bekledik kızımla. Temmuzda tatile çıkınca fidelerde bizimle yollara koyuldu. Önce büyük saksıya aldı annem, yeteri kadar büyüklerinde de tarlaya dikti. Tohumundan ne cins domates olduğu anlaşılıyor tabi, büyüdükçe bunun sırık domates olduğunu söyledi. Kat kat sürüm verirmiş. Ne! dedim. Verir miymiş. Vermiş mi yani. Yani benim domates üreyebiliyor mu? Hani tohumları yabancı menşeili kısır tohumlardı. Hani üreyemezdi tek kullanımlıktı. Yok sahi domates vermişler gittim gördüm. Bu işte de parmağımın olduğunu ıspatlarcasına parmaklı fotoğrafını bile çektim.

Buradan çıkaracağımız ders şu. Miniklerimize kulaktan dolma bilgilerin, bilimsel bilgiden daha çabuk yayıldığı gerçeğini öğretmek. Bilimden uzağız der dururuz çünkü kulaktan dolma bilgiye çok yakınız. Merak edip kahvaltı tabağımdaki yeşermiş tohumları dikmeseydim bu dersten bende bi haber olacaktım. Domatesin içinde yeşermiş tohumdan ne umut beklenir diye bir meraka bel bağladım. İşte bilim de bu merakla ayakta duruyor ya zaten. Nolur çocukların merakını körükleyin. Mesela henüz nedir ne değildir anlamayan minik kızıma acaba o yetişen domateslerin tadı nasıl, onlardan da domates çıkartabilir miyiz sorularını soruyor. Dişleri çıktığı için akan salyasını siliyorum. :))

Merak iyidir iyi, not: o kediye bişi olmaz bişi olmaz.;)

IMAG2021 IMG_6235

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.