Bu Benim Ülkem | MiniMiniyiz

Bu Benim Ülkem

Uzayı, gezegenleri, dünyamızı ele alan öğretmen arkadaşlarıma daha da özele inip miniklere Türkiyemizi tanıtacakları bol bilgi içeren zevkli bir çalışma..
Çocuklara çalışma sayfalarını dağıtmadan önce Türkiye’nin Dünya üzerindeki yerini haritada ya da Dünya Küreniz varsa orada göstermeniz dikkatlerini çekecek ve ilgi göstermeye başlayacaklar.
Ardından bir Türkiye haritasında başkentimiz Ankara’yı gösteriniz.
Hem adını hem de yerini öğrenmiş olacaklar. Sonra bulunduğunuz ilin neresi olduğunu sorup meraka yönlendirin. Merakın sonucunda sizin söyleyip göstereceğiniz il akıllarında kalacak, bulunduğu ili de öğrenmiş olacaklar.
Sonra uzunluk kavramını en basit haliyle vermeye çalışalım. Kalemin ucunu Ankara’ya koyup bulunduğunuz ile taraf bir doğrultu çizerek “aaaa çocuklar işte başkentimiz Ankara ile aramızdaki uzunluk ne kadarmış gördünüz mü?” diyerek onların aynı işlemi yapmasını isteyin.
Sonra haritada başka yerlerinde başkentimize ne kadar uzaklıkta olduğunu ölçmelerini isteyin ve en uzak en yakın kavramlarını verin. 
Bu arada sayfanın herhangi bir yerine Türk Bayrağını Çizip boyamalarını istemeyi sakın unutmayın!
Ertesi gün tekrarlarla ya da farklı etkinliklerle pekiştirdiğiniz bu bilgiler, her ne kadar zor gibi görünse de kolayca çocuklar tarafından öğreniliyor.
Buna rağmen olmuyor bilgileri öğrenemiyorlar diyorsanız böyle bir çalışma ile yine kazançlı olacaksınız. Çünkü Türkiye Haritasına göz aşinalığı kazanacaklar. Bir yerde ülkemizin sınırlarını gördüklerinde “Bu benim ülkem.” diyebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.