"Bulutlar Meğer Su imiş!" DENEYİMİZ | MiniMiniyiz

“Bulutlar Meğer Su imiş!” DENEYİMİZ

kk

Çocuklar gökyüzündeki bulutların pamuk şekeri gibi görünen puf puf bir şey olduklarını düşünürler. Bilimsel deyimiyle gaz olduklarını düşünürler. Oysa onlar birer su buharıdır yani milyonlarca minik su damlası. Bu deneyimiz de bulutların puf puf olmadığını aslında içinden geçersek üzerimizi ıslatacak kadar sulu dolu olduğunu göstermek amaçlandı.

Bunun için değişik bir sulu boya tekniği kullanacağız. Daha önceki çeşitli etkinliklerimizde pipet kullanmıştık, kalıp kullanmıştık fırça ile damlatma derken sulu boyaya oldukça hakim olmuştuk. Şimdi ise annelerimizin mutfaklarında görmeye alışık olduğumuz şeffaf paketleme malzemesi olan streç filmi kullanacağız.

Bunun için öncelikle mavi renkle dolu büyük boy fırçamızı beyaz kağıdımıza damlatıyoruz. Oldukça büyük bir damla olsun. Kağıdın her yerine belli aralıklarla yaptığımız damlatma işleminden sonra sıra streç filmle damlaları dağıtmaya geliyor. Filmi kağıt ebadında kesip hava almayacak şekilde kağıdın üzerine bırakıyoruz veee damlaların dağılışını izliyoruz.

Deneyimizde asıl püf nokta deney sonunda çocuklara bir şeyi yanlış yaptığımızı söylemek ve onların bunu bilmelerini sağlamak. Tahminlerden sonra yanlış olan şeyin renkler olduğunu söyleyip başlıyoruz açıklama yapmaya. Deneyde bulutları mavi gökyüzünü beyaz yaptık oysa tam tersi olacaktı, bulutlar beyaz gökyüzü mavi.. Bulutların rengine değinip gri ve siyah bulutların olduğundan bahsedeceğiz. Bunun nedenin bulutun içindeki su damlacıklarının çok olduğunu ve güneş ışıklarının yeryüzüne inmesine izin vermemesi olduğunu anlatıp gök mavisi kartonlarımızı dağıtacağız. Çünkü deneyin doğrusunu yapmaya sıra geldi. ;) Beyaz damlalar iş başınaaa.. :))

IMG_0085 ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.