Deniz Kabuğu Etkinliği; Balık Yapımı | MiniMiniyiz

Deniz Kabuğu Etkinliği; Balık Yapımı

IMG_0650

 

Elinizde bolca deniz kabukları var ve bir okul öncesi öğretmeni iseniz! Ya da çocukları ile etkinlik yapmaya bayılan bir anne iseniz size bir önerim var. Hadi onlarla balık yapalım, balıkları da bir bir akvaryuma koyalım. İlla özgürlük illa özgürlük diyen gönlünüz varsa engin bir okyanusun içini de hayal edebilirsiniz. Çocuklarla deniz canlılarını konuşmanın fırsatını yakalamışken olabildiğince çok bilgiyi olabildiğince renkli halde sunabilirsiniz.

Deniz kabuklarının üzerindeki cilalı yüzey yüzünden sulu boya kuru boya gibi akışkan ya da mat renkleri üzerinde tutmayacaktır. O yüzden parmak boyası guaj boya gibi kıvamlı boyaları tercih edin. Kuruması için beklerken deniz canlılarının yaşantılarını örneğin suda nasıl nefes aldıklarını, hareket ettiklerini, evlerini nasıl kurduklarını, çocukları olup olmadığını, su her şeyi yukarı kaldırıyorsa yemeklerini nasıl yedikleri gibi değişik sorularla onları suyun içine çekin. Hayal dünyalarında suyun içinde balık olmanın nasıl bir şey olacağını hissetsinler.

Kabuklar kuruduktan sonra akvaryum yapmak istiyorsanız akvaryum gibi oval kesilmiş kağıda balıkları yapıştırın. Sohbet esnasında bu kağıdı renklendirebilir su bitkileri çizebilirsiniz yosun gibi..

Eğer okyanus yapmak istiyorsanız kağıda şekil vermenize gerek yok. Hatta iki ve daha çok kağıdı birleştirerek kocaman okyanus ve ya deniz yapabilirsiniz.

IMG_0654

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.