Doğum Gününün Tarihçesi | MiniMiniyiz

Doğum Gününün Tarihçesi

cats

Bebekler çok çabuk büyüyor. Hele ilk yıl gün gün eliniz de filizleniyorlar desek yeridir. Onlardan geriye artık küçük gelen kıyafetler, kullanılmayan emzikler biberonlar, ilk tırnaklar saçlar, küçük çoraplar, el-ayak izleri, yüzlerce fotoğraf ve video,  pamuk pamuk battaniyeler, sığmadıkları beşikler ve bolca anı kalıyor. Bütün annelerin saydıklarımı sakladığı kocaman bir kaç kutusu vardır. Yavrusunun küçük halini saklayamasa da ona o günleri hatırlatacak herşeyi ama herşeyi saklama güdüsü kaplar içini. :) Zaman zaman kutuyu açar onlara bakar bakar iç geçirir. Anneyi gören yavrusunun büyüyüp evden gittiğini sanır. Oysa kuzusu daha 1 yaşındadır. :D  Anneliği şeye benzetiyorum. Hani komşuda beğenip tarifini aldığınız bir pasta vardır ya. En ince ayrıntılarını dahi almış ve uygulamışsınızdır. Ama o yediğiniz tadı bir türlü tutturamazsınız. Sıkıntılar baş gösterir. Hah işte o pasta anneliktir. Her kadının iyi yaptığı bir pasta vardır. Ne kadar anlatsa da bir başkası o kıvamı tutturamaz bir türlü. Ne kadar anlatsa da anneliği; ne kadar yapsa da tarifini, her kadın kendi pastasında mükemmeldir. O kendi pastasında yoğrulur ve en iyisini ancak öyle yapar. O yüzden hadi bana anneliği anlat diyenlere “Ben anlatırım anlatmasına sen de tutmaz canım arkadaşım” diyebilme bilincinde olmalı. ;)

Bu kadar sohbetten sonra gelelim yayınımızın konusuna. :) Konu bebeklerin doğum günü kutlamaları. Özellikle de ilk yaş günü.

Merak ettiniz mi hiç ilk kimin doğum günü kutlanmış. İlk kime pasta yapılmış ve ilk kim muma üflemiş. Ya da şu “happy birtday to you” şarkısı nasıl böyle evrensel olmuş. Merak ettim araştırdım ve gerçekten şaşırtıcı bilgiler okudum. Mesela dinimizde böyle kutlamalar yok, asıl ölüm günleri kutlanmalı çünkü gerçek doğum o’dur diyen din Hristiyanlıkmış. Keza doğum günü kutlamaları Hristiyanlıktan değil antik roma uygarlıklarından gelme sadece soyluların oğulları için devletçe kutlamalar düzenledikleri kocaman “partilermiş”. Hristiyanlık dinimizde yok böyle bir şey, kutlamak doğru değil diye söylemine çok fazla karşı koyamamış. Bakmayın şimdi çocuklara yönelik kutlandığına, kadınların naz yaptığı gün konumuna düştüğüne, :) doğum gününün aile içinde minik bir organizasyon olma tarihçesi çok kısa, onikinci yüzyıl.. Oysa doğum günü tarihçesi M.Ö. 3000’ler de fravunun doğum gününü kutlaması ile başlar.

Günümüze gelecek olursak bebeklerin doğum günleri için minik sayılamayacak bir sektör oluşmuş durumda. Yıllar yıllar sonra bugünler tarih olduğu zaman, gelecekteki insanlık bizim için aynen şöyle söyleyecek sanırım: doğum günü için istisnasız her evde özel şeyler yapılır, o gün en gösterişli şekilde kutlanırdı. Küçük yaşta bunu alışkanlık haline getiren her birey yaşı 60 olduğunda dahi özel ilgi bekler torunlarına gönül koyardı. :))

Fotoğraflarda gördüğünüz 1’i kızımın doğum günü için yapmadım. Kaldı ki o gün için bir şey de yapmadım. :) Bu 1 fotoğrafları çıkarmaya fırsat bulduğum Allah’ın bir günün de meydana çıktı. :)) Amacım kızımla geçirdiğimiz ilk yılın özetini ona hatıra bırakmak. 2’sı 3’ü olmayacak.. İlk yıl hem onun için hemde benim için çok kıymetliydi.. Hocam ben de sene sonunda sınıfımla geçirdiğim yıl için böyle bir şey yapabilirim ya da hocam  bende bebeğimin ilk doğum günü için kullanabilirim bu fikri derseniz tabi ki seve seve derim size, tıp kı sınıfımda yavrusunun doğum gününü kutlamak isteyen velime gösterdiğim hoşgörü ile.

İrade siz de çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.