Fasulye Çimlendirme Deneyi | MiniMiniyiz

Fasulye Çimlendirme Deneyi

IMG_8409IMG_8410
Bu konuyu dosyaladık. :))
Evet fasulyenin çimlenmesi artık dosyada..
Klasik fasulye çimlendirme deneyini daha şeffaf hale getirdik. Böylece gün be gün onları rahatsız etmeden izleyebileceğiz.
Daha önce herhangi bir kabın içinde çimlendirdiğimiz fasulyeler çocukların her gün büyümüşler mi diye kontrollerine maruz kalıyor ve yerlerinden oynatılıyordu.
Şeffaf dosya yardımı ile hem miniklerin meraklarını bastırmamış olacağız hem de deney tüm şeffaflığıyla gün gün izlenebilecek.
İki dosyaya yaptığımız deneyde değişken olarak zemini kullandık. Birinde pamuk var diğerinde kağıt havlu.
Bakalım bu değişken gelişimlerine nasıl yön verecek?
NOT: Nasıl sulayacağımızı merak edenler için, pamuklu dosyaya çok fazla su vermenize gerek olmadığını söyleyebilirim. Kapalı alan olduğu için ortam hep nemli. Kağıt havlulu dosya ise diğerine göre daha çabuk kuruyor. Ona ihtiyaç duyulduğunda su vermeniz gerecek. Yukarıdan su dökerseniz, yer çekimi ve havlunun emiciliği her tarafa eşit yayılmasını sağlıyor.
Ayrıca  dosyaların, nemli olduğu için camda kolaylıkla dik durduğunu da eklemeliyim.
IMG_8493  IMG_8522
IMG_8496 IMG_8607IMG_8645
IMG_9104 IMG_9291
 IMG_9290IMG_9463
IMG_9465   IMG_9508
IMG_9500      IMG_9584
IMG_9470
Deneyin sonucu; fasulyelerin çimlenmeleri yaklaşık 4  haftayı aldı. Yalnız pamuktaki fasulyeler bir hayli yol kat ederken kağıt havludakiler ne yazık ki pek büyümedi.. İki ayrı kaba diktiğimiz fasulyelerden yine pamukta çimlenenler bize fasulye verirken kağıt havludakiler büyümediler bile. Pamukta büyüyen fasulyelerin fasulye kurdu dahi oluştu. :))
Çiçeği burnunda fasulyelerimizi her gün gözlemliyor daha çok büyümesini bekliyoruz. Çocukların evcilik tencerilerine sığacak kadar fasulyemiz var. Belki yemeğini yaparız ne dersiniz? ;)
???????????????????????????????
FASULYEMİZLE HATIRA FOTOĞRAFIMIZ :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.