Görsel Ezbersiz Dikdörtgen | MiniMiniyiz

Görsel Ezbersiz Dikdörtgen

Üçgen, kare, daireden sonra sıra dikdörtgene geldi.
Okula gelmeden miniklere üçgen-kare-daire-dikdörtgen dörtlüsü gösterilmiş oluyor, biz öğretmenlere geometrik şekillerin özelliklerini öğretmek düşüyor. Görsel olarak bir üçgenle kareyi ayırt edebilecekken bir kare ile dikdörtgeni ayırt etmekte zorlanmalarının temel nedeni de işte bu; GÖRSEL EZBER
Öğrenemez algısı ile küçük yaşta kenar (uzun-kısa) ve köşe kavramları öğretilmeden bu kare bu daire bu üçgen gibi görsel ezbere maruz bırakılan çocuklar, karenin de 4 kenarı var dikdörtgenin de peki neden isimleri değişik öğretmenim sorularını doğalarında olan merak ve akabinde cevap bulma güdüsüyle adeta söylediklerimi ispat etmek istiyorlar.
Çocuklar öğrenebilir yeter ki -ona uygun- koşullar ve yöntem olsun.
Peki dikdörtgeni nasıl öğretiriz.
Her zaman ki gibi elimizde hali hazırda kullanmak için bir dikdörtgen kukla alırız ve kısa-uzun kenarları tanıtırız veyahut dikdörtgen kardeş kendini tanıtır. Ses tonumuz dikkat çekici oldu mu daha güzel oluyor. ;)
Ardından çocuklardan kıza ve uzun kenarları göstermelerini isteriz, bilen çocukları dikdörtgen kardeş koccaaam öper. Bu kısım için çocuklar sıkılmadan gelip uzun ve kısa kenarı göstermek isteyeceklerdir. :)
Dikdörgenin koca sınıfta yalnız kaldığını, onun hiç ona benzeyen arkadaşı olmadığını söyleyip bu seferde çocuklardan sınıfın içinde dikdörtgene benzeyen nesne göstermesini isteriz. Kapı kalorifer pencere dolap ve bana göre en güzel örnek olan A4 kağıdı çocukların etrafta bulup size söyleyeceği nesneler..
Bunların gözü kolu bacağı yok hadi tahtada çizelim deyip dikdörtgenlerin sadece dikey değil yatayda olabileceklerini göstermek adına tahtada yatay doğrultuda bir dikdörtgen çizilir. 
KAVRAM YANILGISI OLUŞTURMADAN DİKDÖRTGENİ GÖRSEL YOLLA GÜZELCE İNCELEMİŞ OLURLAR.

Ardından 4 minik alınır ve boy sırasına göre arka arkaya sıraya dizilir.
Tam karşıdan bakıldığında nasıl göründükleri incelenir.
Sonra kağıtlar dağıtılır ve bu dikdörtgenin en öndeki küçük dikdörtgen olduğu belirtilerek haydi, şimdi arkasına bir dikdörtgen daha çizelim ve onun arkasına onun arkasına da diyerek 4 dikdörtgen arka arkaya boy sırasına göre dizilmiş dikdörtgenler yapılır.
Ardından her biri farklı renklere boyanır.
Çocuklar uzun ve kısa kenarı çizerken köşelere de dikkat edeceklerdir.
Dikdörtgeni çizebildiklerini çalışma sonrasında el ele tutuşan dikdörtgenler yapmaları için verdiğiniz beyaz kağıtta göreceksiniz…  ve için için sevinecek öğretmenin hazzını yaşayacaksınız. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.