Hafıza Oyunu | MiniMiniyiz

Hafıza Oyunu

cats

“Hafıza nedir çocuklar?”

“…..kafamızı bir yere vurursak gider öğretmenim.”

“:)”   “Hafıza daha önce iyi öğrendiğin bilgileri hatırlayabilmendir. Mesela anasınıfında öğrendiğin şarkıları, şiirleri, oyunları 1. sınıfa gittiğin zaman hatırlayıp yeni tanıştığın arkadaşlarına anlatmandır. Ya da benim adım ne?”

“Hülyaaa”

“İşte yıllar yıllar sonra benim anasınıfı öğretmenimin adı Hülya idi diyebilmenizdir.. Bütün bilgilerinizi sakladığınız yer hafızadır. Hafıza vücudumuz da nerede peki?”

“Başımızda mı öğretmenim?”

“Evet doğru bildiniz. Beynimizin bir bölümüdür çocuklar. Bakın bu makete, işte kafası ve işte kafa tasının içindeki beyni. Hafızasında neler varmış bir bakalım. (Öğretmen minik kağıtlara yapıştırdığı şekilli yazıları bantla tek tek okuyarak yapıştırır.) 23 nisan gösterisi, öğretmenim okulumun adı, 9 rakamı, şarkılar, nesnelerin adı, İstiklal Marşımızın 10 kıtası, anne-babasının yüzü.. ooo ne kadar çok şey varmış hafızasında”

???????????????????????????????

“Öğretmenim hepsi nasıl sığıyor oraya?”

“Size bir sır vereyim mi? Çocuklar insanların hafızasına bunun çoook daha fazlası sığıyor. O kadar çok bilgi var ki hafızamız da. Bilgileri gözlerimizle kulaklarımızla burnumuzla tenimizle dilimizle toplarız ve hooop hafızamıza atarız.”

Çocuklarla yapılan bu eğlenceli sohbetten sonra öğretmenin yaptığı hafıza oyunu miniklere tanıtılır. Geçen hafta yönleri öğrettiğim için hafızada tutmamız gereken nesne olarak okları seçtim. Aşağı-yukarı, sağa-sola 4 çeşit ok. Her birinden iki adet olacak ve aynı renk ve yöne bakıyor olacaklar.

???????????????????????????????

Kalabalık sınıflarda kargaşa oluşmadan yaptırmak isteyenler için yapılış sırası;

Önce okları boyamalarını istedim, bitiren okları kesmeden dolabına kaldırdı. Ardından pencereleri yapmak için kalıpları dağıttım ve önce kağıdı dikey tutmalarını ve ortadan ikiye ayırmalarını istedim. Kestikleri parçadan bir tanesini kartonunun üstüne koymalarını ve diğerini kesik çizgilerinden düz çizgiye kadar kesmelerini istedim. Bu işlemi diğer kağıt içinde uygulayınca kenarından kenarlara yapıştırdık. Okların bulunduğu sayfayı alarak aynı renkte olanları keserek ayırdık ve oklar karışmadan yapıştırdık. Aynı yöne bakmalarına dikkat ettik. İlk yapıştırdığımız ne yönde ise ikincisini de o yönde yapıştırdık. Bütün okları tamamlayınca hafıza oyunumuz tamamlanmış oldu.

Tek kullanımlık olmasın istiyorsanız okları pritle yapıştırmak yerine patafix ile portatif yapabilirsiniz.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

IMG_8875

IMG_8876

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.