Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır? | MiniMiniyiz

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır?

cats

Geçen yıllardan kalan kağıtlarınızı kaderine terk etmeyin. Gelin onlarla kağıt hamuru yapalım. Hem miniklerin kasları çalışsın hem de hamura şekil vermenin keyfini çıkarsınlar. ;)

Kağıt hamuru malzemeler;
2 takıma yakın grafon kağıdı ,  1 su bardağı nişasta,  1 su bardağı tutkal

Yapılışı;
Kağıtlar ince ince yırtılır üzerine üstünü geçecek kadar su eklenir yaklaşık bir gün suda bekletilir. Suda bekleyen kağıtların suyu sıkılır ve üzerine nişasta-tutkal eklenerek yoğurulur. Malzemeler karışıma yavaş yavaş ilave edilirse kıvamı daha kolay bulunur. Hamur bütünleştirilir. Bizim hamurumuz grafon kağıtlarının renkleri karıştığı için siyah oldu, artık beyaz kağıtlar (üzeri yazılı olursa mürekkep yüzünden o da siyah olacaktır) ve tuvalet kağıdı gibi rengi beyaz olan materyallerden beyaz hamur elde edersiniz. Ben hamuru sonradan renkli pullar ekleyip tekrar yoğurarak cici görünüm katmaya çalıştım.

Artık gerisi miniklerin minik ellerine kalıyor. Şekilleri oluşturmadan bu hamurlardan neler yapılabileceği hakkında minik bir beyin fırtınası yaptık sonra ortaya bir dondurma, kirpi, kaplumbağa, pasta ve bunlar gibi nice özgün figürler çıktı. Tabi yapım esnasında sık sık figürler hakkındaki düşünceleri alındı. Hamurlar yaklaşık olarak iki günde kurudu. Kuruyan Hamurlar sahipleri tarafından sulu boya veya parmak boyası  ile boyanarak tamamlandı. ;)IMG_2560 IMG_2564 IMG_2565 IMG_2567 IMG_2569 IMG_2570 IMG_2639 IMG_2640 IMG_2663 (1) IMG_2666

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.