Kardelen Taç Yapımı ve Draması | MiniMiniyiz

Kardelen Taç Yapımı ve Draması

 

???????????????????????????????Baharın gelişini müjdeleyen kardelen 21 Marta yanı  ilkbaharın başlamasına çok zaman kalmadı der bizlere. Şubat sonu Mart başı gibi filiz veren ve çiçek açan bu narin çiçek için toprak olup onunla uyanmaya ne dersiniz?

Sanat etkinliği ile başlayıp drama ile bitireceğimiz bir birleştirilmiş etkinlik yapalım. Önce kardelen tacımızı yapmaya koyulalım.

1. Zemin toprak olacağı için kahverengi fon kartonunu kullanalım. Mevsim henüz kış olacağı için de zemine kar yapmak gerekli. Sünger baskısı ile beyaz parmak boyası kullanarak kahverengi üzerine kar yapabilirsiniz. Sınıf mevcudu fazla olan öğretmenlerim için kolaylık olsun diye peçete baskısı kullandım. Dokusu sünger baskısını aratmıyor fakat emdiği için biraz daha fazla boya harcıyor.
??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????2. Kenarlarını tam olarak boyayamadığımız için kesiyoruz.
??????????????????????????????? 3. Biz kardelenleri keserken beyaz parmak boyamız kurumuş oluyor. Ben on tane kardelen kullandım.??????????????????????????????? 4.Parmak boyası ve fırça ile kardelenlerimize gövde ve yaprak yapıyoruz.

???????????????????????????????

5. Büyümüş hissini vermek için kahverengi kartonu kardelenleri hizalayarak kesiyoruz. Böylece daha şık bir taç görünümü de vermiş oluyoruz. ??????????????????????????????? 6. Son olarak kartonun bitim noktalarını birleştiriyoruz. İşte kardelen tacımız hazır. :)???????????????????????????????Taçlarını kafalarına takan çocukları U şeklinde dizdiğiniz sandalyelere alın dengelerini bozmaya başlayın. :) Nasıl mı? Sorularla.. ;)

Çocuklar! Kim bana toprak taklidi yapabilir? Sorusu ile başlayın. Kalkan parmakları değerlendirdikten sonra “Şimdi ben yapayım da bir de beni izleyin” diyerek yere uzanıp sessizce kalın. Gülüşmeye başladıklarında kalkıp “Evet haklısınız çocuklar, çünkü toprak bundan daha fazlasını yapıyor. İçinden rengarenk çiçekler, büsbüyük ağaçlar, minicik otlar çıkarıyor. Ayrıca  böceklerden tavşanlara, farelerden tilkilere kadar bir yığın hayvana ev oluyor. Bir de bunlar yetmezmiş gibi bizi üzerinde taşıyor.  Toprak kış gelince uykuya dalar çocuklar. Çoğu meyve ve çiçeği tohum olarak saklar içinde. Bahar gelince de onları besler ve büyütür. İşte baharın geldiğini bize haber vermek için önce kardeleni gönderir. Kardelende buna hayır demez tabi. Hemencik büyür, öyle ki üzerindeki karı deler ve kar-delen adını alır. Şimdiii size düşünmek için süre veriyorum. Sizce kardelen ile toprak arasında nasıl bir konuşma geçiyor olabilir. Yaptığınız taçları takın ve kardelenlerin altında toprak olun. Siz toprak olsaydınız kardeleni yeryüzüne göndermek için onu nasıl ikna ederdiniz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.