Küçük Kırlangıç Hikayesi | MiniMiniyiz

Küçük Kırlangıç Hikayesi

1. sınıftayken okumayı söktüğüm o ilk vakitler okuduğum her hikayenin hala zihnimde unutulmaz birer tatlı anı olarak kaldığını fark ettim. Yıllar sonra onlarla karşılaştığımda hala küçük bir çocuk gibi o hikayenin içinde gezinir ve büyümüş bu yüreğimin o heyecanı hala minik yüreğimin pıtırtılarıyla hissedişini hayretle izlerim. Hiç birini unutmamışım.. Ne güzel!
“Küçük Kırlangıç” hikayesi de işte o ilklerden sadece biriydi.
Sınıfımızın biriktirdiğim eğitim setleri arasında tesadüfen bulup bunu miniklerimle paylaşmalıyım diyerek sonradan planıma dahil ettiğim çok cici bir etkinlik oldu.
Kendimi hikayenin içinde hissedişimi çocuklara da yaşatmalıydım. O yüzden hikayenin kahramanı onlar olmalıydı. :) Hemen A4 kağıdına hikayenin son bölümünü resmettim ve her birinin fotoğrafını çekip yazıcıdan çıkarttım. İşte etkinlik yapılmaya hazır! :)
Çoşku yayınlarının minik tomurcuklar eğitim setine bana eski günleri yaşattığı için çok teşekkür ederim.
Bununla birlikte nacizane bir kaç öneride de bulunmak isterim. Hikayede kırlangıçları gerçek renklerine değilde sarıya boyamaları bana doğru gelmedi. Bana göre yaratıcılık çok önemli bir konu. fakat çocuklarda yaratıcılığı oluşturma adına dünyadan ayaklarını kesmek doğru değil. Çocuklar resimlerinde bütün renkleri doyasıya kullanmalılar, bunda kısıtlama getiremeyiz fakat herkes tarafından bilinen güneş mor olamaz. Mor olma durumunun ilerde kavram yanılgılarına yol açmayacağının garantisi olmadığı gibi. Temel amacın tanıtmak olduğu etkinliklerde yaratıcılığı bir tarafa koyup gerçek dünyada gezinmeli. Zaten gerçek dünya yaratıcılık adına bir sürü ilhamlarla süslü..
Küçükken okuduğum bu kırlangıç hikayesindeki kırlangıçları o güzel kuyrukları ile hatırlarım. …ve nice uçaklara kırlangıç kuyruğu yaptığımı hatırlarım. :) Teknik açıdan verimli olmasa da yapıldığında çok estetik duracağına hala inanırım. :)
Velhasıl çocuklara kırlangıcı tanıtmak adına sarı olan kırlangıç kuşlarını gerçeğe benzetmeye çalıştım.
Yayın evinin güzel setini tanıtmak adına da hikayeyi sizlerle paylaşmak isterim.
Tavsiye edeceğim başarılı bir setler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.