Marakas | MiniMiniyiz

Marakas

cats

Marakas yapmak oldukça kolaydır. Boş herhangi bir nesne ve içine dolduracağınız malzemeleri bulmanız yeterli. Fakat öyle bir şey yapalım ki marakasın ruhuna uygun olsun. Yani içine dolduracağımız malzemelerin miktarı ve ebadına göre değişen tınıyı duyalım daha doğrusu fark edelim. Çocuklarda işte bu farkındalığı oluşturmak için düzenlenmiş harika bir fikir!

Sürpriz yumurtaların sevimli sarılarına çocuklarla birlikte çeşitli tahıllar dolduruyoruz. Bu noktada ebatlarının ve şekillerinin farklı olduklarına dikkat çekmeyi unutmuyoruz. Küçük yaş gruplarıyla çalışıyorsanız yumurtanın ağzını bantlamanızı tavsiye ederim. Tahılları kurcalamak isteyen meraklı minikler çıkabilir. Ardından iki tane plastik kaşığı fotoğraftaki gibi yumurta aralarında kalacak şekilde bantlıyorsunuz. İster çok sayıda kaşık bantlayıp sesleri aynı anda karşılaştırın isterse tek bir kaşık gövdesiyle çok sayıda  yumurtaları deneyin. Çünkü yumurtalar gövdeden çıkabiliyor. Sallanınca çıkmaz mı öğretmenim sorusuna cevabım hayır çıkmıyor fakat işimi sağlama alayayım deseniz gövdeyi de bantlayabilirsiniz. Ayrıca multimark kalemlerle üzerini süsleyebilirsiniz. ;)

 Ritimle salladığımız da güzel sesler çıkaran bu objenin adına çıngırak da diyebilir miyiz?

Diyemeyiz! Çıngırak içinde metalden küçük bir tokmağı olan konik şeklinde metal bir çalgıdır. Koyunların boğazındaki zillerin kapalı halini düşünebilirsiniz. :) Marakas ise Afrika ve Latin Amerika müzik dünyasından dünyamıza giren içi oyuk ve bu oyukta sallayınca ses çıkaran materyalleri olan bir çalgıdır. Bebeklerin eline verdiğimiz oyuncaklar aslında çıngırak değil marakas!

???????????????????????????????

?????????????????????????????????????????????????????????????? ???????????????????????????????

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.