Marakasın Amacı | MiniMiniyiz

Marakasın Amacı

Hepimiz müzik çalınca bedenini öne arkaya sallayan bir minik görmüşüzdür. Bizim için çok sevimli gelen bu hareketler aslında çocukların doğuştan ritim tutma becerilerinin olduğunu ispatlıyor. Ebeveynleri ve öğretmenleri olarak miniklerin bu hareketlerini daha kontrollü bir şekilde yapmaları sağlamak müzik eğitimi adına yapılacak büyük bir adım. Genelde fonda hareketli bir şarkı ile videoya alınıp sosyal paylaşım kanallarında görüntülenen minikleri üzülerek izliyorum. Yukarıda bilinçli hareketlerden bahsetmiştim de aslında bu konuda en büyük bilinçlenme hareketini büyüklerde başlatmalı. Konu ağır bir konu, o yüzden bu konuyu başka bir başlıkta enine boyuna ele alırız.

Gelelim marakaslarımıza :)

Marakasları yaparken amacım kesinlikle süs püs değildi. Çocuklara basit nesnelerle de müzik yapılabileceğini göstermek ve sesleri tanıtmaktı. Tabi notaları değil :) İnce ve kalını ;) Mesela kalın ses için fasulye, ince ses içinse mercimek kullandık. Çocukların ellerine marakasları vermeden önce yani büyük bir gürültü kopmadan önce ( :) ) sıra ile mercimekli ve fasulyeli marakasla ritim tuttum. Eğlenceli ve anlaşılır olsun diye 6/8 lik bir ritim de içimden gelen bir şeyleri mırıldandım. Çocuklara marakaslarını verince beni taklit ettiler. Tabi marakaslarını duydukları müddetçe. Çünkü on ikisi birden çalınca malum  tekinin sesi duyulmuyor :)

Ya işte..
Marakas yapımı büyükler için basit sıradan bir çalışma belki ama minikler için çok ama çok eğlenceli ve eğitici bir etkinlik. Tabi amacına uygun yapılırsa. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.