Okul Öncesi Eğitim Yönetmeliğini Tiftikleyelim mi? | MiniMiniyiz

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğini Tiftikleyelim mi?

Yeni eğitim-öğretim yılı ile branştaşlarımın akıllarında beliren soruları duyar gibiyim. Bu yıl için hayırlı uğurlu olsun demeden önce ne nedir bir konuşalım istedim..01

 Öncelikle herkesin onu referans gösterdiği fakat ona ulaşmanın sanki imkansız olduğu ‘yönetmeliğimiz’in adresini paylaşmakla konuya giriş yapalım.  Mesleğimizle ilgili her konuda ona başvurduğumuz, hak ve sorumluluklarımızı içinde barındıran Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğini inceledim. Şöyle ki; okul öncesi kurumlarını ilgilendiren bölümleri resimleyerek aklımızdaki sorulara kaynağı hazır cevaplar sundum. Bunun ilk örneği sitenin adresinin de bulunduğu hemen yukarıdaki görsel. 2014 tarihli yönetmelik  25 haziran 2015 de yani geçtiğimiz yaz tatilinde bir takım değişikliklere uğramış. Onları da yönetmelikte değişmiş halde hazır durumda buluyoruz ama acaba neler değişmiş toplu halde görmek isterseniz resmi gazetenin de adresini paylaşıyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik000

Yönetmelikte başlangıç olarak tanımlara yer verilmiş. Bu tanımlardan anasınıfına kaç aylık çocukları alırız cevabını alttaki görsel de buluyoruz. Raporla veya veli isteğiyle ay aralığı değişmiyor muydu diye sorarsanız o bölümler ilerleyen görselde mevcut..

02

Tanımlara devam ediyoruz. Okul öncesi eğitimde tam gün eğitim kaldırıldı ama ikili eğitim devam ediyor demek. Ayrıca okul öncesi eğitim kurumu demekle neyi kastediyoruz bunu anlıyoruz.

001
Okul öncesi öğretmenlerinin çalışma süreleri ne kadardır? 

Günde 50 dk *6 = 300 dk

300dk/ 60 = 5 saat demek

yani sabah 8:30 da iş başı yapan bir öğretmen öğlen 13:30 da işten çıkabilir.

 Anasınıfına en az ya da en fazla kaç öğrenci kayıt yaptırabilir? Anasınıfı mevcudu kaç olmalı?

İşte bunu da hemen alttaki görselin b bendi akıllarda soru işareti bırakmadan cevaplıyor. 
03

Anaokullarını biliyordum fakat anasınıflarında da yaz aylarında eğitim verilebileceğini bilmiyordum. Alttaki c bendi benim içinde bir ilk oldu. Bence değerlendirilmeli..

04

Kayıt zamanı bölümünde benim dikkatimi çeken kısım “veliden herhangi bir belge talep edilemez” kısmıydı. Biz daha önce velinin doldurması için ki çoğu zaman biz doldururduk bunları, aday kayıt formu, acil durumlarda başvuru formu, ihtiyaç belirleme formu, çocuk ve aileyi tanıma formu, aile katılımı tercih formu gibi gibi evraklar isterdik. Oysa aynı yönetmeliğin “belgeler, dosyalar, formlar” bölümünde okul öncesi öğretmenlerinin tutması gereken evraklarda bunlar yok. Ekler bölümünde ise sadece katılım belgesi mevcut.. Dönem başında  tutmamız gereken evraklardan ziyade dönem içinde eğitim öğretimle ilgili evraklardan bahsediliyor yayınlanan OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI kitabında.. Bence doğru bir tutum olmuş. Artık öğretmenlerim kendi günlük planlarını kendileri yazmalı, verecekleri eğitimi planlayabilmeli diye düşünüyorum. 

05

En çok kafa karıştıran, öğretmenlerimin en zorlandığı konu okul öncesi eğitimde kayıt yaşı kaçtır? Ay bazında nasıl hesaplanır?  

Öğretmenler sınıfında yaş aralığının açılmasını istemezler. Çünkü okul öncesi döneminde ay o kadar önemlidir ki , gelişimin getirdiği yetiler ay ay  o kadar farklılaşır ki buna anne ve babalar da şahit olur. Fakat yönetmeliğimiz bu duruma pek kulak kabartmıyor sanki. Eğer sınıf mevcudu sınıf açma sayısına ulaşmamışsa 48 aydan daha küçük minikleri de alabilirsiniz diyor. Ne kadar sağlıklı bir karar tartışılır.. Fakat bu madde özellikle velileri kırmak istemeyen müdürlerce suistimal edilir. Öğretmenin 10’nun üzerinde öğrencisi varken 48 aydan küçük minikleri de kayıt yaptırmak ister ve öğretmeni zor durumda bırakır. Çocuk bakıcısı muamelesini çoğu kez hiç ummadığımız kanattan görürüz. Yoksa anlamak mı istemezler 48 aylık bir minikle 60 ya da 66 aylık bir miniğin eğitim gereksinimlerini onu ben de anlamış değilim !!!

06Okula devam etme konusunda velileri henüz okulun başında iken bilgilendirmek gerekli. Özellikle aidatla bağlantı kurarak konuya açıklık getirmeli. Mesela mesleğimin ilk yılında rahatsızlığından ötürü 20 gün okula gelmeyen öğrencimin velisinin “Hocam biz bir ay gelmedik bu ayın aidatını vermem gerekmiyor herhalde” diyerek o ay aidat vermemesi aşağıdaki maddeye ters düşüyor. O zaman bu maddeyi bilmiş olsaydım durum çok farklı olurdu. :) 
07

İşte tutmamız gereken ve e-okula işlediğimiz evraklar. İlkokulda da gelişim raporu varmış, aradaki farkı görmek için ikisini birlikte aldım.
08

Okul öncesi kurumlarında müdürün tutması gereken bazı belgeleri öğretmenler tutuyor. En akla gelen örneği aidat gelir ve giderlerinin kaydının yapıldığı işletme defteri. Öğretmenin aidat toplama, bunu muhafaza etme faturalandırma işletme defteri tutma gibi bir sorumluluğu yok. Ayrıca toplanan aidattan sınıfın ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda talepte bulunma hakkı var. Anasınıfı için toplanan aidatların okulun genel işlerine harcanması okul öncesi öğretmenin verdiği eğitimin kalitesini düşürmekten başka pekte bir işe yaramaz.09 Okul öncesi öğretmeninin sorumlulukları.10Her türlü yapılan resmi toplantılar, mahalli kurtuluş günleri ile milli bayramlarda okul da bulunma zorunluluğunu kayda değer buldum.11 Okul öncesi öğretmenleri kat nöbeti tutmaz zira o sınıfında daimi bir nöbetçidir. :) O yüzden bence ek ders ücretine nöbet ücreti de eklenmelidir diye düşünüyorum.12

Şu anasınıflarında yardımcı konusu yok mu.. nasıl sıkıntılı bir süreçtir bu. Yönetmeliğe göre yardımcı hakkımız var fakat prosedürler o kadar uzun ki hiç bir okul yönetimi bu taşın altına elini koymuyor. Yardımcı konusu tamamen öğretmenimizle veliler arasında çözülmesi gereken bir arap saçı olarak duruyor. Anlayışlı velilerle çalışan öğretmenlerim çook şanslı, aksi durumda olan öğretmenime de Allah güç kuvvet ve bool sabırlar versin.. :(
13 Anasınıflarında aidat toplanır efenim! İncik boncuk yapıyorsunuz diye yüzümüze gülen güzel velim. :) Bu incik boncuk için para lazım. ;) Zaten komisyon veliyi zor durumda bırakacak bir karar almıyor. En azından 3 yıllık meslek hayatım boyunca 10 tl toplanan aidatlardan bunu gördüm. :) Komisyon asgari 10 tl azami 30 tl diyor fakat okul yönetimi velim zor durumda kalmasın diye 10 tl’yi seçiyor. Öğretmende en ucuz kırtasiyeyi tabi ki… :)14 Aidati toplama zamanlarını konusunda öğretmenlerim okul idaresini bilgilendirmeli bence. Elinde yönetmekle şöyle bir toplantı teklifinde bulunmalı ya da en yakın toplantıda söz hakkı almalı. Aksi halde geçten geç, bir de üstüne eksik toplanan aidattan fayda gelmiyor.15 Bu madde okul öncesi kurumları içerisinde anaokullarını ilgilendiriyor.16Aidat toplama yetkisi, aidatı harcama yetkisi, aidatı toplama usulu çok açık bir şekilde anlatılmış bu madde de..
17 18Tutulacak evraklar bölümünden bahsetmiştim yukarıdaki göresellerde. O bölümdeyiz şimdi. Yönetmeliğin en altındaki ekler kısmında bizimle ilgili evraklar iki tane. ek 13 ve ek 16.

Aslında 8/6/2004 tarihli ve 25486 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğin de tutmamız gereken aday kayıt formu, acil durumlarda başvuru formu, ihtiyaç belirleme formu, çocuk ve aileyi tanıma formu, aile katılımı tercih formu gibi evraklar mevcut ama bu yönetmelik elimizde buluna son yönetmelik tarafınca yürürlükten kaldırıldı. O yüzden OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ PROGRAMI kitabındaki eklerden başka e-okuldaki gelişim raporu ve katılım belgesi biz öğretmenlerce tutulacak evraklar içinde..
19Aşağıdaki madde de okul öncesi kurumu nasıl oluşturulur anlatılmış. 20Kurulan okul öncesi kurumları sadece okul döneminde değil yaz aylarında da eğitim öğretime devam edebilir ki bu harika bir madde.. :)
21 Ve benim okuyunca sen ne güzel bir yönetmeliksin dediğim 90. madde. :) Bu maddedeki okulu bir hayal edin şöyle. Siz de mutlu oldunuz değil mi? :))22 Okul öncesi kurumlarında rehberlik hizmeti..23 12. BÖLÜM bu yönetmeliğin hangi yönetmelikleri kaldırdığı ile son buluyor. Ki çoğu tutmamız gereken evrakları bu yönetmelikle raflarda öylece bırakıyoruz.24

Sabırla konuyu takip edip bu satırlara ulaştıysanız beni çok mutlu ettiniz demektir. Yönetmeliğimizi tiftiklediğimize göre biz bu yılı çok güzel geçirmeyi hak ettik. Çünkü hak ve sorumluluklarımızı artık daha iyi biliyoruz ve bunun savunucusu olacağız. Branştaşlarımızı da bu konuda bilgilendireceğiz. Birlikten kuvvet doğar. İyi dilekten de güzellik. :) Sizin için çoook güzel bir yıl diliyorum arkadaşlar. Umarım kazadan beladan uzak bol kahkahalı bir geçirirsiniz. Hepinize sınıflar dolusu sevgiler.. :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.