Parmaklarla Toplama İşlemi | MiniMiniyiz

Parmaklarla Toplama İşlemi

 

??????????????????????????????????????????????????????????????

Toplama işlemini başlangıçta minikler her zaman parmaklarıyla öğrenir. :) Aslında parmaklar gerçekten de basit toplama işleminin öğrenilebileceği en hali hazırda materyalidir. Hal böyle iken parmaklarını nasıl kullanmaları gerektiği konusunda bir etkinlik yapalım istedim.

Soldaki ele 1 sağdaki ele 2 numaralı el dedik. Öğretmen 1 numaralı elin altına 5’ten küçük bir rakam, 2 numaralı elin altına da yine 5’ten küçük bir rakam koyarak hangi rakamları toplayacağımızı göstermiş olur. Ardından kapalı haldeki ellerin altındaki rakam kadar parmak açmaları istenir. Parmakları tutmakta zorlanan minikler için kullanışlı ve anlaşılır olması açısından fotoğraftaki gibi patafix türevi materyaller kullanabilirsiniz.  Ardından iki elin parmaklarını da saymaları ve sonucu havaya kaldırmaları istenir. Havaya kaldırmanın vereceği heyecanla saymaları oldukça kolaylaşıyor. :) Aralarında minik yarış oluşuyor çünkü..

Çocukların seviyelerine göre rakamları büyütmeniz matematik etkinliğinize renk katacaktır. Çocuklar bilmenin tadına varırken bilemeyenlerle ilgilenmenin özverisi siz sevgili öğretmenlerime kalacak..

??????????????????????????????? IMG_9635 IMG_9633

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.