Planlar Dünyası aferinbize.com | MiniMiniyiz

Planlar Dünyası AFERİNBİZE

Yarı yıl tatilini biraz uzattık. Okullar açılalı iki hafta oluyor miniminiyiz etkinlik yapmıyor nerelerde!

Hayırlı bir iş üzerindeydik.. yok yook kız alıp kız vermedik. :)) ama bir çeşit “doğum” işi diyebiliriz buna. Kızımdan sonra 2. bebeğim dünyaya geldi demeyi de çok isterdim ama o da değil. :))

Genel de bana yöneltilen soruların çoğu “Hocam etkinlikleriniz çok güzel de bunların planları yok mu, onlarıda bizimle paylaşır mısınız?”. Planlarımı amaç kazanımları yazılı, öğrenme süreci boş olan kağıt üzerine öğrenme sürecini uzun uzadıya el yazısı ile yazdığımdan sizinle paylaşamadım. Onun yerine etkinlik nasıl çeşitlendirilebilir bunun üzerine içimden gelenleri yazdım.

Gel gelelim paylaşılan etkinliklerin, etkinlik planları olan benim bildiğim kadarıyla Türkiye’de bir ilk (!) taze taptaze bir site var! ;)

ŞÖYLE Kİ;

Günlük planlar hakkında Arzu Hocamla uzun sohbetlerimiz olur. Neredeyse her çay buluşmalarımız da ne olacak bu planların hali, internetteki etkinlikler iyi hoş da plana yazmayınca ne manası var.. internette o kadar çok etkinlik paylaşan ANNE var ki valla bizim onlardan farklı olduğumuz; bu işin uzmanı olduğumuz planımızdan başka şeyle belli olmaz, bu işi nasıl etsek diye uzun uzun istişare ettik. Dedim ki Canım Öğretmenim Arzum, gel bir site kuralım. Yaz öğretmenim! Bu işin uzmanı nasıl olurmuş yaza yaza hep birlikte öğrenelim . Yazdı öğretmenim! Yolun başında olduğumuz için şimdilik eksiklerimiz, yapmak isteyip de yapacaklarımız oldukça fazla ama kervan yolda dizilir arkadaşlar. Bir yerden başlamazsak, yol üzerinde olmazsak varılacak yerden hep ilk günkü uzaklıkta oluruz. ;) Site Arzu Öğretmenimin, ben de onun sağ koluyum. Hep destek tam destek yani. ;)

1Şimdi biraz da henüz bebelik çağında olan site üzerine konuşalım;

Biz ona “aferinbize” adını koyduk. Sitenin genel amacı okul öncesi etkinliklerini 2014 tarihli okul öncesi yönetmeliğiyle yayınlanan etkinlik, günlük ve aylık planların güncel haliyle yazılması..

Bu amacımızı; HAKKIMIZDA bölümünde detaylıca sebep ve sonuçlarıyla ele aldık.

Logomuz Arzu Öğretmenimin kaleminden çıktı. Harika oldu!! Rengarenk planlarımız olsun. ;)

LOGO- AFERİN BİZE

İkinci genel amaç ise etkinlikleri gelişim alanları ve kazanımlar gibi başlıkların altında toplayıp kendi kaderlerine terk etmemek. Bir etkinliğin aslında neyi amaçladığını; çocuğa neyi kazandırmak için yapıldığını belirlemek. Bütün etkinlikler güzeldir ama bütün etkinlikler içindeki amaçla ve onu kullanma şeklinizle değer kazanır.

Hemen altta gördüğünüz görselde sağ kenarda nereye giderseniz gidin sizi takip eden bir buton var.  Bu buton eğitimin bir sistematiği vardır arkadaş dercesine peşinizi bırakmıyor. :) Tıkladığınızda gelişim alanlarına göre kazanımlar açılıyor. Her bir kazanıma da ayrıca tıklanıyor ve kazanıma ait olan etkinliklere götürüyor sizi. Henüz birer etkinlik var her birinin içinde. Hakir görmeyin sakin birer etkinlikten etti mi size 61 etkinlik, bence başlangıç için harika bir rakam ;) Zamanla yayınlar arttıkça, site içeriği zenginleşecektir.

25

Gelişim alanlarının kazanımlarını belirttik sıra kazanımların göstergelerine geldi. Göstergeler için ayrıca bir kategori yapmak gereksiz bir gruplama olacağından göstergeleri sadece etkinlik planlarının içinde belirttik.
4
7

Etkinlik planları güncel okul öncesi yönetmeliğindeki plan şablonu kullanılarak yazıldı. Üzerinde sizde değişiklikler yaparak sınıfınıza göre uyarlamalarla kullanılabilir planlar oluşturabilirsiniz.

6

Etkinlikleri çeşitlerine göre de kategorize ettik. Üzerine tıkladığınız etkinlik çeşidi sizi onunla ilgili yazılmış etkinliklere götürecek.
3

aferinbize.com yeni bir oluşum. Umarım okul öncesi eğitim dünyasına uzun yıllar kalıcı ve değerli katkılarda bulunur. Eğitim biz öğretmenlerin elinde yükselecek. Bunun içinde elimizden gelenin en iyisini yapmamamız günümüzün gayesi olsun..

Yolun açık olsun Arzu Öğretmenim…

Hayırlı olsun aferinbize.com  :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.