Renk Deneyleri ile İsmimizi Tanıyoruz | MiniMiniyiz

Renk Deneyleri ile İsmimizi Tanıyoruz

catsMor rengi nasıl elde ederiz? Kırmızı ve sarı rengi karıştırırsak ne olur?  Peki maviye biraz beyaz katarsak? İşte bunun gibi renk deneyleri yapmak için yumurta kutusunun çukur bölümlerini kullanarak oluşturacağımız etkinliğimiz birden okuma yazma çalışmasına dönüşü versin mi? Ne duruyoruz o zaman. ;)

1. Önce yumurta kolisinden çukur bölümlerini çıkarıp çocukların boyamaları için hazır hale getiriyoruz. Sonra miniklerden parmak boyalarını ve fırçalarını çıkarmalarını istiyoruz. Bir tane örnek olması için biz boyuyoruz ve gerisini miniklere bırakıyoruz. Ana renkleri karıştırıp ara renkleri keşfetsinler ya da renklerin tonlarını bulsunlar. Renk deneyleri onları bekliyor.

IMG_0447

2. Yumurta kolisinden oluşturduğumuz çiçekleri kurumaya bırakıyoruz ve word belgesinde word ard ile hazırladığımız içi boş olan isimleri miniklere dağıtıyoruz.

???????????????????????????????

3. Yaptığımız çalışmayı tanıtmayı unutmuyoruz. İsimlerini tanımalarını amaçladığımız için harflerin yukarıdan aşağıya doğru onların isimlerini oluşturduğunu söylüyoruz. Yani adlarının başlangıç ve bitiş harflerini ve yazılış yönünü kavramlarını sağlıyoruz.

???????????????????????????????

IMG_0471

4. İsmi sert bir kartona, mukavvaya ya da isterseniz A4 kağıdının ortasına yapıştırmalarını istiyoruz. Ardından yaptıkları çiçekleri de güzel isimlerinin etrafına arzularına göre yapıştırmalarını söylüyoruz.

???????????????????????????????

5. Delgeçle delip ip de geçirdik mi miniklerimizin isimlerinden oluşan güzel çerçevelerimiz hazır oluyor.

??????????????????????????????? ???????????????????????????????Amacımız kesinlikle miniklere okuma yazma öğretmek değil. Etkinliğimizdeki amacımız isimlerini tanımalarını sağlamaktır. Harf öğretimi okul öncesi öğretmenlerinin görevleri dahilinde değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.