Renk Tonları Çalışmaları; TONSEÇ | MiniMiniyiz

Renk Tonları Çalışmaları; TONSEÇ

cats

Okul öncesi çağda renkleri isimleri ile eşleştirmek yani renkleri öğrenmek kadar renklerin tonlarının farkında olmak da önemlidir. Çocuklar ne kadar farklı renk görürse görsel zekalarında o kadar çok renk arşivi yaparlar. Bu arşiv ileriki yaşlarda kullanılmak üzere saklanır. Mesela Karadeniz bölgesinde yaşayan bir çocuk okul öncesi dönemde yeşil ve mavi ile iç içedir. Yeşilin ve mavinin arşivini kurmuştur. Büyüdüğü zaman yeşil ve mavi renklerinde oluşan en ufak renk tonunun değişikliğini dahi fark eder hale gelir. Tıp kı bozkırda büyüyen bir çocuğun sarının bütün tonlarına hakim olması gibi.

Bir ara sosyal medyada bir elbise  tartışma konusu olmuştu. Hatırlarsınız; mavi mi, sarı mı tartışması.  Karar birliğine varılamamış bir kısım elbiseyi mavi görürken bir kısım hayır ya bu sarı renk demişti. Herkes gördüğü renkten eminse bu tartışma neden bu kadar uzadı dersiniz? İnsanların renk arşivleri bazı tonlar üzerinde hem fikir olamamalarına yol açıyor. Sarının tonlarına hakim biri mavi konusunda ton biriktirememişse elbiseyi sarı görüyor. Aynı şekilde mavi tonlara hakim biri ise sarı tonlar da zayıf kalıyor. Elbise Bu yüzden bir kısım tarafından sarı, bir kısım tarafından mavi görünüyor.

Renklerin hareketleriniz,  ruh halimiz üzerinde etkisi vardır bu herkesçe bilir. Buna ek olarak üretkenlik, orjinal düşünme, dinamik yaşam, sosyalite gibi kavramları da renklerin spektrumlarından çıkarabiliriz. Çocukları renklerle erken yaşta tanıştırmalı özellikle de isimleriyle ve olabildiğince işimleri çeşitlendirerek öğrenmelerini sağlamalıyız. Mesela ana ve ara renkler dışında, hardal sarısını, su yeşilini, petrol mavisini, eflatunu, yavru ağzını ve daha sayamadığım renkleri isimleri ile eşleştirerek öğretmelidir. Yapılan araştırmalarda renkleri isimleriyle eşleştirerek öğrenen insanların renklerin tonlarını rahatlıkla fark edebildiğini gösteriyor. Dilimiz renklerin isimleri konusunda oldukça üretken, bundan faydalanmalıyız öğretmenim!

Etrafındaki renklerin tonlarını fark etmeleri adına bir oyuncak yapabiliriz mesela. Adına da TONSEÇ diyebiliriz. :) Kartona beyaz kağıt yapıştırıp kalıplarını çizdim ve falçata ile çıkardım. Sonra kenarına renklerin tonlarını sıraladım. Veee ton avına çıktık. Oyuncağımızı büyüteç gibi kullandık. Tonseçin ortasındaki nesnenin rengini kenarındaki renklerden hangisi olduğunu buldular. Bir çeşit renk eşleştirme çalışması oldu.
IMG_0631

IMG_0632

IMG_0633

IMG_0638

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.