Renk Tonları ile İlgili Bütünleştirilmiş Etkinlik

cats

Daha önce hatırlayacaksınız Arzu Öğretmenin sınıfına misafir öğretmen olarak gideceğimi söylemiştim. Sınıfı sobalı olduğu için kızımda küçük olduğu için ne yazık ki soğuk kış günleri geçene kadar bu kararımızı ertelemiştik. Cemreler bir bir düşmeye başlayınca bizim de kararımızı artık uygulama zamanı geldi dedik ve tuttuk kızımla Öğretmenimizin çalıştığı köyün yolunu. O kadar şirin o kadar sıcak bir atmosferi var ki ben bu köy okulunu bu kadar hayatın içine alan Arzu Öğretmenime bir de sizin huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. İyi ki öğretmen olmuş. Yarınların onun gibi daha nice öğretmenlere ihtiyacı var. Sınıfın köşelerinden ince detayları zamanla sizinle de paylaşacağım.

Gelelim sınıfta geçirdiğimiz ilk günün etkinliklerine. Malum planımızı yapıp gittik. :) Kocaman bir bütünleştirilmiş etkinlik düşündüm. Renklere önem veren ben, çocuklarla renkli bir tanışma olsun diye renklerin tonları konusunu seçtim. TON kelimesini evirdim çevirdim 4 farklı çalışmayla büyükçe bir bütünleştirilmiş etkinlik elde ettim. Neler yaptık başlıklar halinde sunmam icap ederse;

  • Renk kavanozundan çıkan renkler ve onların tonları hakkında farkındalık oluşturdum.
  • Tek kalemle tonlama çalışması yaptık.
  • Adına tonseç koyduğumuz oyuncakla ton avına çıktık.
  • Son olarak ton balığı yedik. :)

Renk tonlarıyla ilgili bütünleştirilmiş etkinlik örneğinin etkinlik planını da buraya iliştiriveriyorum. Faydalanmak isteyenler için şimdiden bol eğitici eğlenceli vakitler diliyorum. :))

 

TONTON TON

Etkinlik Çeşidi: Fen- Okuma Yazmaya Hazırlık

Yaş Grubu: 48-72 ay

 

Kazanım ve Göstergeler

BİLİŞSEL GELİŞİM

Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler.

Göstergeleri:

Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini, kokusunu, yapıldığı malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.

Kazanım 6. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.

Göstergeleri:

Nesne/varlıkları bire bir eşleştirir.

Nesne/varlıkları rengine, şekline, büyüklüğüne, uzunluğuna, dokusuna, sesine, yapıldığı malzemeye, tadına, kokusuna, miktarına ve kullanım amaçlarına göre ayırt eder, eşleştirir.

MOTOR GELİŞİM

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.

Göstergeleri:

Kalemi doğru tutar, kalem kontrolünü sağlar, çizgileri istenilen nitelikte çizer.

 

Materyaller

Karton, boya kalemi, yapıştırıcı, beyaz kağıt, boyama sayfası,

Kavramlar

Renklerin tonları, ağırlık birimi ton, ton balığı

 

 

Öğrenme Süreci

Öğretmen çocuklardan U şeklinde dizili sandalyelere oturmalarını ister ve her birinin göreceği bir yere oturup renk kavanozunu kucağına alır. İçinden renk kartlarını tek tek hangi renk olduklarını sorarak çıkartır. Ardından aynı rengin iki tonunu iki eline alır ve önce sağ elindeki kartın rengini sonra sağdaki kartı kapatıp soldakini sorar. Çocukları ikisine de aynı rengin ismini söyleyerek cevap verdiklerinde öğretmen ikisini yan yana getirerek aynı olup olmadığını sorar. Farklı olduklarını gören çocuklara ton kavramı anlatılır. Biz de bir rengin tonlarını yapmak istersek nasıl yaparız sorusu sorulur? Cevaplar alındıktan sonra çocuklarla tek renk kalemle tonlama çalışması yapılmak üzere masalara geçilir. Dağıtılan ayıcık boyama sayfasında gösterilen yerlerin kalemi bastırarak ya da hafifçe kağıt üzerinde gezinerek boyama yapma yönergeleri verilir. Böylece tek renk kalemle çocuklar açık ve kapalı tonda renklendirme yapmış olurlar. Çalışmalar pencereye asılır. Daha önce öğretmenin yaptığı adına “tongeç” koyduğu büyüteç şeklindeki nesnelerin hangi renk ve hangi tonda olduğunu bulmalarına yarayan oyuncak dağıtılır. Çocuklar sınıfta ve bahçede renklerin tonlarını fark ederek gezinir. Son olarak sınıfça ton balığı yenerek tonun aynı zamanda bir ağırlık birimi olduğu ve yüksek ağırlıktaki nesnelerin ağırlığını söylemede kullanıldığı açıklanır.

Aile Katılımı

Değerlendirme

İki farklı rengi isimlerinden ayırt ederiz peki aynı rengin farklı olanlarını ayırt etmede hangi kelimeyi kullanırız?

Biz nasıl tonlama çalışması yapabiliriz?

Çevremizde sence kaç farklı renk ton vardır?

Ton balığına neden ton ismi verilmiş?

Gördüğün en büyük ton şey nedir?

IMG_0628

IMG_0656

IMG_0659

IMG_0632

IMG_0636

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.