Renksiz, Şeffaf | MiniMiniyiz

Renksiz, Şeffaf

IMG_0141

Çocuklarla renkleri konuşurken camın ne renk olduğunu soran öğrenciniz oldu mu? Olduysa eğer merakını giderelim ne dersiniz? ;)

Bu etkinliğimizde renksizliği yani şeffaflığı ele alacağız. Çocuklara etrafına bakıp renksiz nesneler söylemelerini isteyeceğiz. Başta cam, su, naylon gibi şeyler  sıralayacaklar arkasını biz getirelim mi? Mesela deniz anası desek! Olmaz mı? :) Birde sanat etkinliği yapsak…

Deniz analarımız balonlu naylon ve banttan.. Çocuklara bandı nasıl kullanmaları gerektiğini de etkinliğin içine sakladım. Ne var onda canım (!) demeyin çünkü bandın bitiş yerini bulmaları onu koparmaları veya kesmeleri sonra yapıştırmaları onlar için çok ama çok büyük bir tecrübe. Bunu deneyin ve görün derim. :)

Deniz analarını sulu boya ile boyadığınız kağıda yapıştırmadan önce içinden tam karşıya bakmalarını söyleyin. Camda olduğu gibi net olmadığını ama karşıda mesela arkadaşını görebildiklerini söyleyin. Cam saydam, deniz anasını yaptığımız balonlu naylon ise yarı saydamdır. Bu bilgiyi de tazecik zihinlere öğrettik mi tamamdır. ;)
??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.