Salt Dough-Tuz Hamuru Nasıl Yapılır? | MiniMiniyiz

Salt Dough-Tuz Hamuru Nasıl Yapılır?

catsYabancı kaynaklı sitelerde salt dough yani tuz hamuru olarak geçen tarifler bizim tuz seramiği olarak adlandırdığımız çalışmadan farklı bir şey değil. Tuz seramiği nasıl yapılır diye araştırma yapınca ölçüler karşınıza gelecektir. 2 ölçü un, 1 ölçü tuz ve 1 ölçü su. İçine yağ damlatan tariflerde var. Yalnız salt dough gibi fırınlama işlemi yapmak yerine kurumaya bırakmayı tercih edenler çoğunlukta. Hamuru fırınlayınca yaptığınız objeyi kalıcı hale getirebiliyorsunuz. Kurumaya bırakmak fırınlamak kadar doğru sonuç vermiyor. Haydi şimdi bir görelim bakalım salt dough nasıl yapılırmış.

Salt Dough’un ölçüleri

  • 1 ölçü un
  • 1 ölçü tuz
  • Yarım ölçü su

Unlar su çekme kapasiteleri bakımından farklılık gösterebiliyor. Ama bu en fazla 1 yemek kaşığı kadar oynayan bir görecelik. Benim unum bu ölçülerde 1 kaşık kadar daha un istedi. Oklavayla açmak için oldukça ıslaktı çünkü. Hamurun kıvamını fotoğrafladım. Elinize biraz yapışmalı. Yapışmayan hamur fırınlanınca çatlıyor. Hamurun kalınlığını ise oklavanın kalınlığı ile görselledim. Aslında bana sorarsanız istediğiniz kalınlıkta yapabilirsiniz. İçi pişmez kaygısı gütmeyin çünkü tuz hamuru sandığınızdan daha çok sertleştiriyor. Fırında kalma süresi ise yarım saat civarlarında. 150 derecelik ısı yeterli oluyor. Ben boyanmamış halini daha çok beğensem de renkli halini merak ettiğim için guaj boya ile renklendirdim.

Ama durun! Objenizi seçme konusunda sizi serbest bırakmıyorum :) Yaklaşan anneler günü için velilerinize hazırlayacağınız hediyelere bir alternatif sunmak isterim. Fotoğraflardaki benim kızımın eli. Onun her anını saklamak isteyen bir anne olarak bütün annelerin bunu düşündüğünden şüphem yok. :) O yüzden miniklerinizin el izlerini annelerine hediye edebilirsiniz. Yıllar sonra bile unutulmaz bir hediye olarak anılacak bir öğretmen olmak var işin ucunda. Biliyorum hamur, fırın hocam biz bunla nasıl uğraşalım der gibi iç sesiniz. :) O vakit bende diyorum ki hep köy okullarına yönelik artık materyallerden çalışmalar yaptım. Bu çalışmada üst perdeden olsun, sınıfının yanında mutfağı ocağı olan sınıflar için olsun. Sizin bahaneniz yok, hadi bakalım kolları sıvayın da göreyim maharetli ellerinizi..
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 1213 14 15Anneler günü el izi etkinliğimiz elma eller tarafından yapıldı, hali hazırda duvarınıza asılmayı bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.