Sevimli Şekerlik | MiniMiniyiz

Sevimli Şekerlik

???????????????????????????????

 

Misafir geldiğinde annemin 4-5 yaşlarındaki minik ellerime tutuşturduğu kolonya ile akide şekeri dolu şekerliği bu yaşımda bile mutlulukla hatırlıyorsam eğer, bu bizim kültürümüzün içinde sakladığı güzelliklerdendir. Çocuğun o yaşlarda gelen misafirlere şeker ikram etmesi tabi ki misafire hürmeti öğretecektir elbet ama bence çocuğa kazandırdığı en büyük kazanım toplum içinde bir sahnede olmanın verdiği heyecanı tatmak ve bu heyecanı yenmenin mekanizmasını oluşturmaktır. Düşünün; miniksiniz evinize bir çok misafir gelmiş. Hoplayıp zıpladığınız o kanepelerde kocaman kocaman insanlar oturuyor ve kapıdan giren ilk kişiye muhakkak ilgiyle bakacaklardır. O kapıdan girmenin heyecanı ardından yaklaşıp bir şeyler ikram etmenin verdiği utangaçlığı nasıl yenersiniz? Tabi ki evinize gelen bütün misafirlere kolonya tutarak. :) O kapıdan içeri girmek demek topluluk içinde ilk söz hakkı alabilmenin cesaretini öğrenebilmek demek..

Okullarımızda topluluk içinde kendini ifade edebilmeleri için miniklerimize gösteriler yaptırmamızın bir sebebi de budur. Anneler arasında bilinen tabiriyle “utangaçlıklarını atsınlar” ;)

Hadi bu yaz kültürümüzdeki bu geleneği hayata geçirelim! Miniklerimizle hazırladığımız bu cici şekerdanlıkları da bu işte kullanalım. Ne dersiniz? ;)

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

2 (1274 x 1600)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.