Sınıfta Domates Yetiştirme | MiniMiniyiz

Sınıfta Domates Yetiştirme

IMG_6235Her zaman etkinlik yapacak değiliz ya, biraz da yiyip içip eğlenelim miniklerimizle. :) Yarın okula giderken bir poşet dolusu domates ve ekmek alın. Çocukları serbest zaman etkinliğinde bahçeye çıkararak güzel bir piknik düzenleyin. Piknik dedim ama öyle dört başı mamur olanından değil, ekmek arası domatesli olanından. Doğrayın domatesleri genişçe bir kaba, verin miniklerin eline ekmekleri. Şöyle canları çektiği kadar doldursunlar domatesi ekmeğe. Tuzlamayı öğrensinler sonra. Tuzun azını çoğunu tatsınlar kendi elleriyle. Sevdikleri okul şarkılarından bir derleme yapıp telefonunuza yükleyin ve açın. Hep birlikte eşlik edin şarkıya. Kim ekmeğini en son bitirecek yarışı düzenleyin zamana yaya yaya yiyin ekmeklerinizi. Baktınız minikler pek yavaş, değiştirin yarışı çabuk yiyen kazansın. :) Baktınız yarış kızıştı boğulacaklar, hemencik siz bitirin elinizdeki minik ekmeği ve yarışın galibi ilan edin kendinizi. Öğretmenlerin kazanması miniklerin gücüne gitmez hoşuna gider. ;)

Hım, şey, ben, etkinlik yapmayalım mı dedimdi yazının başında??? Ama yazık değil mi o tabağın dibinde ki domates çekirdeklerine??? Hadi hadi bu seferlik de etkinlik yapalım da sonra bir gün düşünürüz boş zamanı. :))

Tabağın içindeki domates çekirdeklerine dikkatlerini çekip bunların aslında tohum olduğunu, yeni domates fidelerini bunlardan elde ettiklerini söyleye söyleye piknik malzemelerinizi hep birlikte toparlayın. Sınıfa geçip minik bir saksıya tohumları dikin ve cam kenarına koyun. Etkinliğimiz gözleme dayalı bir deney olduğu için zaman alacağını, fakat okul bitmeden minik domates fidelerini görebileceklerini söyleyin. Eğer çok fide olursa karne günü birer tane vermek üzere fideleri ayırıp karne hediyesi olarak verebilirsiniz. Fideye bir şey olursa üzülmemelerini, hemen domates yiyip tabaktaki tohumları saksıya dikmelerini söylerseniz gelecekte evde çıkacak bir krizi de önlemiş olursunuz. ;)

Hadi öğretmenlerim sınıfta domates yetiştirmenin tam zamanı!

IMAG2019 IMAG2022 IMAG2023 IMG_6227 IMG_6229

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.