Sofra Adabı | MiniMiniyiz

Sofra Adabı

Çatal bıçak kaşığın, tabağın hangi tarafına koyulacağını bileniniz var mı?
Aslında ne işimize yarar bu bilgi, yeter ki çatal kaşık olsun yemek bir şekilde yenir diyenlerimiz de azınlıkta değil. Desenize bu başlı başına bir tartışma konusu. :)
Biz bizi ilgilendiren kısmına gelelim; minik bir sofra kurduk A4 kağıdına ve birer aşçı olup içine oyun hamurundan yemekler yaptık. 
Ardından da sofra kurallarını vurgulayarak bir güzel yemek yedik. (Yemekten önce ellerimizi yıkama, yemeğe hep birlikte oturma, yemek yerken ağzımızı şapurdatmama, konuşmama, ayakta gezmeme gibi..)
Kağıdımıza elimizde bulunan artık materyallerden (yıkayıp değerlendirdik) plastik tabak, bardak ve çatalımızı yapıştırdık. Elimizde olmayanları da çizdik. 

 Tutkalla yapıştırdığımız materyaller yerinden oynamaz hale geldiğinde içine oyun hamurundan işte böyle güzel yemekler yaptık.
Oyun hamuruyla orijinal fikirler bulma adına geliştirilebilir bir etkinlik oldu.

Etkinliğimizi tamamlayınca neden panoya asmayalım ki dedik.
Pekte güzel oldu. :) 

Sofra Adabı” için 2 yorum

 • 5 Kasım 2014 tarihinde, saat 16:50
  Permalink

  Biçak tabagin yaninda içte yer alir ka$ik ise biçagin sol tarafinda…sanirim heyecandan akliniz kari$mi$…bu etkinlik tekrarlanip dogrusu gosterilse super olur musait olursaniz…
  Zira çok faydali :) sevgiler

  Yanıtla
  • 8 Kasım 2014 tarihinde, saat 09:12
   Permalink

   Ben yazıda dediğim gibi azınlıkta olmayan kısımdayım galiba Burcu Hanım. :) Yemek yerken uyguladığımız rutin kuralları uygulamak için düzenlemiştim etkinliği, yerlerini karıştırmaktan ziyade dikkat etmedim. Fakat dikkat çektiğiniz nokta bu konuda hassasiyeti olan öğretmenlerimiz ve velilerimiz için faydalı oldu, bu yüzden çok sağ olun..
   Sevgiler.. :)

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.