Sünger Bob “KARE” Sort | MiniMiniyiz

Sünger Bob “KARE” Sort

Üçgenden sonra geldik kareye. Köşe ve kenar kavramını vermenin en kolay başlangıcı olduğu için üçgenden başladım. 3 kenarı 3 köşesi olduğu için ÜÇgen dendiği sonucuna vardıkları için kenar ve köşe kavramları hemen akıllarında kalıyor. Bu arada dört kenarlı bir şekle geçince dörtgen olacağı sonucunu otomatik olarak genellemeleri kare ya da dikdörtgeni öğrenmelerine engel değil. Çünkü önceden ev veya TV yaşantılarından hazırbulunuşluk edinerek geliyorlar. Sorun kenar, köşe ve özelliklerini bilmemeleri..
Kare en sevimli nasıl anlatılır diye düşünürken çocukluğuma gittim. :)
Bizim renkli fasulyelerimiz çubuklarımız vardı bilmem hatırlar mısınız? Geçtiğimiz hafta sonu sınıfım için alışveriş yaparken kırtasiyede gördüm. İşte kareyi en kolay vermenin yolu dedim ve hemen kutu kutu aldım. :) Kenarları eşit uzunlukta demek havada asılı kalacak bir cümle olacaktı. En güzeli aynı uzunlukta dört çubukla bu işi çözmek. Minik tahtamızda cetvelimle çizerek gösterdim ve halıda onlara verdiğim dört çubukla kareyi oluşturmalarını istedim. O kadar odaklanmışlardı ki her tarafı kare olan halımıza hiç dikkat etmediler. :)
Ardından bolca çubuk ve fasulye verdim ve hadi bana ev yapın dedim. Eski ve yeni bilgiyi buluşturmak oldukça önemli. Başardıklarını görmek hem benim hemde onlar için büyük haz.. Siz de görün tek katlı ev yetmedi apartman yaptılar. :) Ertesi gün için okula koşarak gelsinler diye sevimli çizgi film kahramanı sünger Bob’dan bahsettim ve yerde minik(!) bir resmini yaptık. :) Yarın için sünger getirmelerini istedim çünküüü herkes oyuncak Sünger Bob yapacak. :)
Yarın oldu ve 21 mevcutta 3 fire ile süngerlerimizi getirmiş olduk. Evet dedim bu heveslendirme yöntemi işe yarıyor. ;) İlk olarak karakterin kıyafeti ve renkler hafızaya alınsın diye minik bir boyama çalışması yaptık. Öğretmene burayı ne renk boyayacağım diye sormadan bilgisayar ekranına bakıp yapacakları bir boyama. Bu sayede bende onların resim kağıtlarına bakıp hafızalarının gücünü ölçtüm. Yerinden kalkıp ekrana bakıp tekrar yerine oturana kadar bakması gereken rengi aklında tutabiliyor mu bilmem gerek. Hem masa başı etkinliğe hareket getirmiş olduk. :)
Ardından kalıplarını benim hazırladığım kıyafetlerini süngerlere yapıştırdılar. Gözler dışında herşeyi benim kesmiş olmam benimde tasdik etmediğim birşey ama bu seferlik böyle olsun, Sünger Boblar benim onlara hediyem olsun. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.