Taşınabilir Gölge Oyunu Sahnesi/Perdesi Yapımı | MiniMiniyiz

Taşınabilir Gölge Oyunu Sahnesi/Perdesi Yapımı

cats

Nesnelerin gölgeleri olur, olur ama bir şartla. Işık şart!

Çocuklara az ya da çok ışıklı ortamda  fark etmez nesnelerin yansımaları olan gölgeyi anlatmayı amaçladım. Onları takip eden arkalarındaki karartı miniklerin zaten oldukça ilgisini çekiyor. Bu ilgiyi bilgiye ve eğlenceye dönüştürmekse biz öğretmenlerin işi. ;)

Işık kaynağımızın önüne herhangi bir nesne koyduğumuzda kaynağın tersi istikametinde oluşan karartıya gölge denir. Gölgenin koyu rengini (tam gölgeyi) etkileyen etmenlerse, nesnenin saydamlık derecesi ve ışık kaynağının şiddetidir. Gölgenin boyutunu belirleyen ise ışık kaynağının açısıdır. Gölgenin büyüklüğü ise nesnenin ışıkla perde arasındaki gidiş gelişleriyle değişir. Eğer ışığa yaklaşırsa perdede ebatı büyür, uzaklaşırsa ebatı küçülür.

Bu bilgilerden sonra fotoğraflarla attığım gölge sahnesini yapalım. Yapalım ama bu sahneyi nasıl kullanacağız?

Gölge denince aklımıza ilk olarak kültürümüzün vazgeçilmez kahramanlarından Hacivat ve Karagöz geliyor. Onların eğlenceli metinlerini bulup miniklerin seviyesine indirgeyip harika gölge oyunları oynatabilirsiniz. Ayrıca bu gölge sahnesinde  karakterini sizin yapacağınız bir çok hikaye anlatabilirsiniz.  İster Türkçe etkinliklerinizde kullanın ister serbest zaman etkinliklerinde ilgi duyan çocuklarla sahneyle vakit geçirin. Bu taşınabilir sahneden sınıfınız için bir tane yapmanız yeterli. Sahnede elektrik düzeneği bulunduğu için öğretmen ve ebeveyn gözetimi altında miniklerin de oynamasına izin verebilirsiniz.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Gölgenin daha belirgin çıkması için saydamlığı kağıda göre daha az olan karton kullanarak miniklerinizle tam gölgenin nelerden etkilendiğinin minik bir deneyini yapabilirsiniz.14 15 16 17 19 20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.