Tek Kalemle Boyama Çalışması | MiniMiniyiz

Tek Kalemle Boyama Çalışması

 

IMG_0655

Madem boyama sayfaları ile boyama çalışması yapacağız o zaman biraz amaç katalım çalışmamıza. Daha önce  Renk Tonları ile İlgili Bütünleştirilmiş Etkinlik de bu çalışmayı tonlama yapmak amacı ile kullanmıştım. Şimdiyse serbest zaman etkinliklerinde çocuklara boyama çalışmalarında farklı bakış açıları kazandırmak adına kendi başına kullanılmak üzere etkinliği yayına alıyorum. :)

Senenin başında çocuklara dağıttığımız boyama sayfaları ile sonunda dağıttığımız boyama sayfaları arasında oldukça fark var. İç hatlardaki çizgileri ihlal eden  boyama çalışmaları yaparken şimdi bütünü ve bütünün içindeki parçaları görebiliyorlar. Ve bunun neticesinde nesneleri daha gerçeğe uygun renklendirebiliyorlar.

Hayal gücünü bir kenara koyup, onlara verilen sınırlı çizgilere renk katmak tabi ki sık tekrarlanmasını istediğimiz bir şey değil ama şu bir gerçek ki boyama sayfaları çocukların parça-bütün ilişkisi kurmalarını sağlayan en ergenomik materyal.

Mesela sayfada iki nesne olsun ve önündekini boyayalım gibi bir yönerge resme daha dikkatli bakmayı ve görmeyi gerektirir. Boyama sayfalarının kullanımını bunun gibi yönergelerle çeşitlendirerek onu zararlı etkinlikten yararlı etkinlik haline getirecek sadece bir öneriydi. Siz boyama sayfaları ile çalışırken ne gibi yönlendirmeler yapıyorsunuz, değişik bir fikriniz varsa duymayı çok isterim.

Tek kalemle boyama sayfasını renklendirmelerini istemekse bu yayında size önereceğim bir diğer seçenek. Kalem tutma becerisi edindirecek çalışmada kalemi kağıda farklı kuvvetlerde uygulayıp oluşan çizginin renklerini fark edecekler. Aslında kalemin kağıtta bıraktığı iz bizim ona ne kadar baskı uyguladığımızla ilgili. Bunu çocuklara kavrattığımızda “öğretmeniiim kolum çok yorulduu” cümlelerine bastırırsan yani çok kuvvet harcarsan o kadar çok yorulursun açıklamamız havada kalmayacak.

Tek kalemle farklı renkler elde ederek boyama yapabileceğiniz ayıcık boyama sayfasını örnek olarak verebilirim size. Siz aslan, maymun fil gibi kendi içinde ton farkı ile renklenen hayvanları da seçebilirsiniz.

IMG_0628

IMG_0643
AYICIK BOYAMA SAYFASI

coloring-book-bear-toy-vector-crops

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.