Top Aktarmaca Oyunu | MiniMiniyiz

Top Aktarmaca Oyunu

IMG_9158_renamed_22601

Çocuklar topla oynanan oyunlara bayılır.  Sektirmek, yuvarlamak, atmak, tutmak derken onlar mı topla oynuyor yoksa top mu onlarla oynuyor anlamak zordur. :) Topla oynayan minikleri yumakla oynayan kediye benzetirim.. Görünürde kedi yumakla oynuyordur evet ama, bu oyunlar aslında fare yakalamanın egzersizleridir. Peki topun çocuk gelişiminde ne gibi yararları vardır.

Herşeyden önce top bir denge oyuncağıdır. Onu hedeflenen noktaya atmak, istenilen şekilde tutmak, bir doğrultu üzerinde yuvarlamak ve elle ya da bacakla sektirmek denge isteyen becerilerdir. Tarih boyunca çocukların denge yetisinin gelişmesine büyük katkısı vardır desek azdır.

Gelişim sırası ile önce büyük (gövde, kol, bacak) sonra küçük (el ayak parmaklar) kas gelişimine katkıda bulunan top çocuğun motor becerilerini geliştirmekte herkesin bildiği gibi büyük rol oynar.

Top bir kaç çocuğu -kısa sürede, uzunca bir vakit- bir araya getiren ve oyunlar kurmasına yarayan oyuncaktır. Tamam kabul bu grup oyunları erkeklerde futbol, kızlarda yakar topu gibi klasik oyunlarla sınırlı kalıyor belki ama çocuğa grupla oynamanın hazzını ömür boyu hatırlatacak bir anı oluyor..

Topla oynanan oyunlar çoğunlukla kurallı oldukları için çocuğu kurallara riayet etmeye zorlar. Kuralını bilerek oynadığın oyunların tadına doyulmaz. En hatırlananını ben söyleyeyim “istop”. :)

Top, takım oyunlarının vazgeçilmez materyalidir. Basketbol, futbol, voleybol, hentbol gibi sporlarda kullanılan topu bireysel değil takım halinde başarıya götürmek esastir. Benmerkezci düşünce yapısından sıyrılmanın oyun halidir. Arkadaşınla birlikte kazanmanın empati kurma yoludur.

Topla oynanan takım oyunlarına bir de miniminiyiz örnek getirsin. Oyunun adı TOP AKTARMACA. Öğretmenleri olarak bu oyunda ele aldığım tek temel kazanım takım olmayı anlamak. Sayıları eşit 2 grup birbirlerine bakacak şekilde yanyana sıraya geçer. Sıraların tam karşılarına  bir kova konur. En arkadaki miniğe bir top verilir ve komutla birlikte iki gruptan da topu yanındaki arkadaşına vermesi istenir. Sıranın başına gelen top en baştaki minik tarafından kovaya konur. Önce koyan grup kazanır. Bireysel davranıp ayağı kalkanlar olacaktır ya da topu düşürdüğü için arkadaşına kızanlar. Bunlar istemediğimiz davranışlar olduğu için özellikle bu cümlelerin arkasından takım olmanın ne demek olduğu konusunda miniklerle konuşacağız.

Topu kovaya koyan minik arkaya geçecek ve oyun bütün miniklerin topu kovaya sırayla koymasıyla son bulacak. Oyunun sonunda topla oynanan grup oyunları için takım ruhunu kazandırmış olacaksınız. ;)

IMG_9156_renamed_9867 IMG_9157_renamed_20370  IMG_9160_renamed_1443

IMG_9163_renamed_11467

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.