Tuvalet Eğitimi/Adabı Eğitimi | MiniMiniyiz

Tuvalet Eğitimi/Adabı

catsTuvalet eğitimine, çocuğun biyolojik ve psikolojik hazır bulunuşluğu ile 2 ile 3,5 yaşları arası başlanır. Başlangıçta tuvaletini bezine değil de anne ile belirlemiş oldukları bir bölgeye yapmayı amaçlarız. Mesela büyüklerin kullandığı alaturka tuvalete yada tuvaletin içinde bir köşeye yerleştirilen miniğin lazımlığına. Minik bunu alışkanlık haline getirince eğitime tuvalet adabı ile devam ederiz. Tuvalete girdikten sonra kapıyı kapatmaktan, çıkarken ellerini kurulamasına kadar geçen aşamaları çocuğun anlayacağı üslupla anlatmak gereklidir. Büyüyünce kendi yapar savunması ile bir çok anne, çocuğun yapması gerekli olan bazı aşamaları ne yazık ki kendi yapar. Bunlardan en önemlisi tuvalete birlikte girmek ve kıyafetini miniğin yerine çıkartıp, giydirmek.  Hemen bir kaç yıl sonra miniğimiz okul öncesi kurumlarına başladığı zaman anne yaptığı hatayı anlar fakat zor olabilir ama hiç bir şey için geç değildir. ;)

Tuvalet adabını okul öncesi kurumlarında eğlenceli bir etkinlik ile süsleyerek anlatmaya ne dersiniz?

Çocukları yerlerine alın ve minik bir gösteri ile etkinlik başlasııın. :)

Ambalajından çıkardığınız bir tuvalet kağıdını alarak miniklerin karşısına geçin. Klasik bir soru “Bunun ne olduğunu bilen var mı?” ile konuşmaya giriş yaparak “Hııım acaba bununla neler yapılır?” sorusu ile devam edin. Miniklerden gelen cevapları dinledikten sonra “Bakın biz bununla bugün ne harikalar yapacağız.” diyerek merak uyandırın. :) Önce evet bunun bir tuvalet kağıdı olduğunu ve tuvalette temizliğimiz için kullandığımızı söyleyin. Sonra “Kaçımız bakalım benim anlattığım gibi  tuvalete gidip geliyor bir görelim? Görelim mii? diyerek çocukları iyice dinlemeye hazır hale getirelim. Şimdi sıra tuvalet adabını aşama aşama anlatmakta..

Tuvaletin kapısını açtıktan sonra ilk olarak terlikleri giyeceğiz. Yalın ayakla girmek demek mikropları üzerimize kolayca davet etmek demek.

Terlikleri giyer giymez kapıyı kapatacağız. Çünkü burası bizim için özel bir alan, başkalarının bizimle birlikte tuvalete girmesi doğru değil.

Tuvalet temiz değilse hemen öğretmenimize ya da bir büyüğümüze haber vereceğiz. Temiz olmayan tuvalete tuvaletimizi yaparsak hastalık kapabiliriz. Haber verebilmemiz için çok sıkışmadan tuvalete gitmeliyiz. Tuvaletimizi tutmak hiç doğru değil. Oyundan kalkmak istemeyebiliriz belki ama sağlığımız daha önemlidir. Oyun kaldığı yerden devam eder fakat sağlık etmez. ;)

Tuvalet temizse kıyafetimizi özenle çıkaracağız. Özenmeliyiz çünkü yanlışlıkla üzerimizi pisletebiliriz. Bu çok normal bir şeydir. Eğer yanlışlıkla üzerinizi pisletirseniz bunu öğretmeninize söylemekten asla çekinmeyin. Altınıza yapmadığınızı sadece kıyafetinizi açarken özen göstermediğinizi öğretmeniniz anlar ve sizi arkadaşlarınızın alayından muhakkak korur.

Tuvaletinizi yaptıktan sonra tuvalet kağıdını kullanmayı sakın unutmayın çocuklar. Öğretmenim ben sadece çişimi yaptım kullanmasam olmaz mı derseniz eğer kaşlarımı çatarım size. Hangi tuvaletiniz olursa olsun temizlik yapmanız şart. Küçük olduğunuz için şimdi sadece tuvalet kağıdı ile temizlik yapıyorsunuz, büyüdüğünüz zaman su ile temizlik yapıp, tuvalet kağıdı ile kurulama yapacaksınız. Çünkü çamaşırınız ıslak kalırsa mikroplar çoğalır ve sizi hasta yapar. O yüzden şimdi çişinizi bile yapsanız ıslak ve pis kalmaması için tuvalet kağıdı ile mutlaka temizliğinizi yapmalısınız.

Sonra tuvalet kağıdını tuvaletin içine değil çöp kutusuna atmayı unutmayın. Az sonra bir deney yapacağız sizinle. Tuvalet kağıdını suya attığımızda neler olduğunu gözlemleyeceğiz.

Tuvaletten kalktığınızda kıyafetinizi güzelce çekin ve üzerinizi düzeltin.Eteğiniz arkadan çorabınıza takılı kalmış olabilir ya da pantolonunuzun fermuarını kapatmamış olabilirsiniz. Bunlara dikkat ederek kapıyı açmadan kendinizi kontrol edin.

Üzerinizde düzgünse sıra  tuvaletin temizliğini yapmaya geldi. Sifonu çekmeyi ve arkanızda kötü birşey bırakmamayı unutmayın çocuklar. Eğer temizliğini yapamayacak kadar zorlanırsanız bunu büyüğünüze söyleyin. Utanmayın çünkü tuvaletler kirli bırakılmaz.

Bu kadar temizlikle uğraştıktan sonra sizce ellerimiz ne hale gelmiştir fikri olan var mı? ……. Evet aynen öyle, çok kirlenmiştir. Son olarak ellerimizi sabun ve su ile bol bol ovuşturarak yıkamaya geldik. Bakın bol sabun ve su ile demedim bol bol ovuşturarak dedim. Çünkü çok sabun sıkıp hemen suyun altına tutuyorsunuz ellerinizi ve ovuşturmadan temizlik yaptığınıza inanıyorsunuz. Sabun su ve bizim yapacağımız hareketler birlikte savaşır mikroplarla. O yüzden ellerimizi benim gösterdiğim şekilde ovuşturarak yıkıyoruz. Hadi hep birilikte ellerimizi yıkama hareketleri yapalım. Beni takıp edin diyerek el yıkama hareketleri gösterilir.

Şimdi ise sıra sizin çok eğleneceğiniz bir çalışmaya geldi. Tuvalet kağıdının üzerindeki noktaları birleştirerek güzel resimler oluşturacağız. Bu sayede tuvalete girdiğinizde çalışmanızı hatırlayıp tuvalet kağıdını fark ederek, kullanmayı unutmayacaksınız. Hadi şimdi keçeli kalemlerinizi almaya uçun bakalım. :)

Hem çok farklı bir okuma yazmaya hazırlık çalışması yapmış olacağız hem de yaptığımız çalışmalar tuvaletimizin duvarını süsleyecek. ;)???????????????????????????????
??????????????????????????????? ???????????????????????????????

Miniklerinize izletebileceğiniz Temiz Tuvalet Kampanyası Eğitim Filmleri  önerim de var. Tıklamadan geçmeyin derim. ;)

Tuvalet Eğitimi/Adabı” için 4 yorum

 • 9 Mart 2015 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Çok güzel ve detaylı anlatmışsın hocam, tebrik ederim. Tuvalet duvarınızı da görmek istiyorum mümkünse :)

  Yanıtla
  • 16 Mart 2015 tarihinde, saat 20:19
   Permalink

   Teşekkürler Seher Hocam. Çok isterdim etkinliğimdeki duvarı göstermeyi fakat bebeği için izne ayrılan bir öğretmen annenin evde tasarladığı bir etkinlik olunca görseller sizin yapacağınız çalışmalarda hayat bulacak. :) Kızım 6 aylık oldu. Çalışmalarımı evimde tasarlayıp, fotoğraflıyorum Hocam. :)

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.