Tuvalet Kağıdı Nereye Atılmalı Deneyi | MiniMiniyiz

Tuvalet Kağıdı Nereye Atılmalı Deneyi

cats2

Oldukça muallakta kalan “Tuvalet kağıdı nereye atılır?” sorusuna Tuvalet eğitimi/adabı etkinliği ile bütünleştireceğiniz  bir deney ile sınıfımızda bir açıklık getirelim isterseniz.

  Tuvalet kağıdı reklamlarında kağıdın emiciliğinden ve suya dayanıklılığından bahsedilir. “Hem emici olacak hem de suya dayanacaksa bu kağıt tuvaletimizi tıkamayacak mı?” çocuklar sorusu ile giriş yapabilirsiniz. “Yoksa klozetlerin yanındaki çöp kutularını kağıdı çöpe atmamız için mi koymuşlar acaba?” “Bunun yanıtını ancak bir deneyle öğrenebiliriz.” diyerek minikleri u şeklinde sıralanmış sandalyelere oturtup deney için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Deneyi yapma biçiminiz daha önce yaptırdığım bu çalışmayı yapıp yapmadığınıza göre iki şekilde olacaktır.

1. YAPTIYSANIZ; tuvalet kağıdını çözündürmeniz için yayvan bir tabak kullanmanız gerekli. Minikler kağıdın üzerindeki keçeli boyanın suda nasıl dağıldığını izlerken bazı boyaların suda çözündüğünü yanı yıkandığında lekenin nasıl çıktını öğrenecekler. Yaklaşık 10 dk sonra tabağı hafifçe salladığınızda boyalar yer değiştirip birbirine karışacak ve su siyah renge bürünecek. Bu kısımda da bütün renklerin karıştığında siyah rengi oluşturduğuna dikkat çekeceğiz. Kağıdımızı eve dönüş saatine yakın, gözlemlemek üzere suyun içinde miniklerin ulaşamayacağı bir yere koyarak deneyi şimdilik tamamlıyoruz

2.YAPMADIYSANIZ; renksiz tuvalet kağıdınızı bardakta çözündürebilirsiniz. Kağıdı suya atmadan önce çocukların dokunmasına fırsat verin ve sertlik derecesini sorun. Katı olduğu konusunda hem fikir oldukları zaman deney sonunda jel haline gelen kağıda şaşıracaklardır. Miniklere birer plastik bardak ve birer yaprak tuvalet kağıdı vererek su dolu bardaklarının içine atmalarını isteyin. İsimlerini yazdığınız bardakları pencere kenarına kaldırıp okuldan ayrılırken gözlemlemek üzere yalnız bırakın.

Evet tuvalet kağıdı suya dayanıklıdır fakat doyum kapasitesine gelene kadar. Bazı tuvalet kağıtlarının suyu emme kapasitesi çok düşük olduğu için az su ile bile parçalanır dağılır. Bazıları ise oldukça dayanıklıdır fakat bu su içinde erimeyecekleri manasına gelmez. Tuvalet kağıtları suda çözünmek üzere tasarlanmıştır. Suyun içinde jel haline gelip bir zaman sonra dağılacaktır. E peki çöp kutusuna atma kuralı nereden geliyor öğretmenim. Şöyle ki bazı binaların özellikle de toplu yaşam alanlarının alt yapı sorunu var. Sık kullanıldıkları için tuvalet kağıdının suda çözünmesini bekleyecek kadar vakitleri olmuyor. Hele ki miniklerin tuvalet kağıtlarını bol kullandıklarını düşünürsek tıkanmanın kaçınılmaz olduğunu görürüz. Her ne kadar deney sonunda tuvalet kağıdının suda dağıldığını tuvaletimizi tıkamayacağını görsek de okulu ve öğrencilerini göstererek kalabalık olduğumuzu ve çok tuvalet kağıdı kullandığımızı anlatarak kağıdı çöpe atmamız gerektiğini  öğretmeliyiz. Çöplerin gün içinde ve gün sonunda temizlendiği bu yüzden temiz olduğuna da dikkat çekerek bu alışkanlığın temiz ve düzenli bir şekilde yapıldığını da vurgulamalıyız.
IMG_0420 IMG_0422 IMG_0429IMG_0428NOT: Zamanınız ve imkanınız var ise tuvalet kağıdını bir kaç gün suda bekletebilirsiniz. Sonuç daha iyi gözlenecektir.

Tuvalet Kağıdı Nereye Atılmalı Deneyi” için bir yorum

  • 14 Mayıs 2015 tarihinde, saat 09:56
    Permalink

    Kübra Başar Hocam çok sağ olun tasarlayıp da bilgisayarımda unuttuğum bu etkinliği bana hatırlattığınız için.. :)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.