Yakından Uzağa Öğretim İlkesi; Dünyamız ve Uzay | MiniMiniyiz

Yakından Uzağa Öğretim İlkesi; Dünyamız ve Uzay


cats

Yakından uzağa doğru öğretimler miniklerde daha iyi öğrenmeyi sağlar. İşte bizde bugün yakından uzağa çook uzağa gittik. Öyle ki uzayda bulduk kendimizi. ;)

Bu yolculuğa evimizden başladık. Yaşadığı şehrin adını öğrenmeyen minik kalmasın diye sonra şehrimiz. Ardından ülkemiz Türkiye ve sonra Türkiye’nin üzerindeki konumunu gösterdiğimiz dünyamız. Son olarak hepsini içinde barındıran uzay en büyüktür vurgusuyla sıralamamız tamamlandı.

Evimizi yalnız çiziyoruz, yanında komşularımız olmadan. Komşularımızı ve parkları bahçeleri şehrimiz kartonuna çiziyoruz. Türkiyemizin şeklini tahtaya asıp ona benzetmelerini istediğimiz kartonu dağıttıktan sonra sıra dünyaya geliyor. Onu da küreye bakarak renklendiriyorlar. Ardından  en zevkli bölüm olan uzayda sıra. Çünkü elimizde kalemimiz başlıyoruz uzayı delmeye! Yok yoook oluşturmaya. :)) Işıltılı uzay ancak böyle yapılabilir. Hı bir de üzerine sim dökebilirsiniz.
IMG_2778 IMG_2783 IMG_2788 IMG_2795 IMG_2796 IMG_2818IMG_2820 IMG_2819 IMG_2823

Eğer minikleriniz masa başında çok sıkılırlarsa hemen onları 4 kartonu birleştirip oluşturduğunuz zemine alın. Tam ortaya minik bir daire çizin ve göbeklerini bu daire içine koymalarını isteyin. Ellerine iki tane boya almayı unutmasınlar. Çünkü çılgınca boyama zamanı. :) Boyaları sabit tutup yüzer gibi kollarını aşağı yukarı hareket ettirdiklerinde ortaya yaylar çıkacak. Her minik farklı bir açıdan çizince de ortaya dünya çıkacak. :) Onların renk renk yaptıkları dünya her ne kadar mavi ve yeşilden oluşsa da bunu fırsata çevirme şansı elinizde. Dünyanın ilk rengini ateşten aldığından ve döndükçe soğuduğu, soğudukça renk değiştirdiğini anlatabilirsiniz. Son olarak yeşil karaları siz ekleyip aslında karaların suların altından çıktığını da bilgilerin arasına iliştirin derim. ;)

IMG_2800 IMG_2803 IMG_2840

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.