Yıldız Takımları Deneyi | MiniMiniyiz

Yıldız Takımları Deneyi

cats

“İstikbal göklerdedir.” demiş Atam.. Neden demiş acaba?..

Yıllar önce Amerika ve Rusya arasındaki uzay yarışını bilmeyen yoktur. Amerika’nın aya ayak basması ile yarış bitmiş ve ortak bir düzen kurularak çalışmalar yürütülür hale gelmiş. Bu o kadar önemli bir konu haline gelmiş ki “Beni Aya Uçur” animasyonu ile çocuklarına dahi bu zaferi süsleye püsleye anlatıyor Amerikalılar.

Ben çok isterdim ülkemin de böyle bir yarış içinde olmasını. Gökleri fethetmek gerçekten toprakları fethetmekten daha değerli bilenler için.. Uydularda NASA’nın adının yazıyor olması ne kadar elimizin kolumuzun bağlı olduğuna güzel bir örnek.. Her şeyi tıp ki simgeleri olan kartallar gibi yukarıdan görebiliyorlar.

Diyorum ki kaçan tren çok ama kalkmayanlar da mevcut. Hadi çocuklarımıza yakalatalım o trenleri! Onlar geleceğin yarışında söz sahibi olsunlar. Ufukları geniş olsun tıp kı FEZA gibi..

Yıldız takımlarını konu aldığımız bu deneyimizde fener değil de mum kullanmak isterseniz daha düşük parıltılar elde edersiniz. Ayrıca kavanozdan zemine yansıyanların rengini kavanozun altına koyacağınız kartonla değiştirebilirsiniz. Ben sarı renk karton kullandığım için yıldızlarım sarı. Çocuklara gece ve gündüz göklere bakmasını öğretmek temel amacımdı. Umarım minikleriniz göklerdeki bulutlardan icatlar yapar, yıldızlardan yeni ufuklara dalar…
5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.