Yumurta Kabuğunda Buğday Çimlendirme Deneyi | MiniMiniyiz

Yumurta Kabuğunda Çimlendirme Deneyi

cats

Çalıştığınız okul köyde ise imkansızlıklar sizi yıldırmak yerine size güç vermeli. Bakınız mesela bahar geldi hala sınıfımda soba yakıyorum diye yakınabilirsiniz ama onun yerine sobanın üzerinde yumurta kırması yapıp velinizden mis gibi lavaş rica edip çocuklarla birlikte aynı sofraya oturmayı deneyimleme fırsatını size hangi şehirli okul verebilir.Bulunduğum koşulu en verimle şekilde nasıl değerlendiririm sorusunun cevabıdır etkinli öğretmenlik! Ve hiç bir artık malzemeyi atmayan; “bu bir işe yarar dur bir düşüneyim” diyen kişinin adıdır okul öncesi öğretmeni. :)

Bir kutu yumurtayı itina ile kırarak sobada tereyağında pişirdik. Tuzu unutmuşuz biberi ve bilimum tatlandırıcı malzemeyi ama ne çıkar,lezzetinden gram bir şey eksilmemiş aksine  bizde o kadar güzel bir tat bıraktı ki unutulmaz anılar arasında yerini aldı. Tabi bu lezzette sobanın ve lavaşın yerini de belirtmek gerekir. :)

Ardından yumurta kabuklarına toprak doldurduk ve çocuklar kendi yumurtalarına istedikleri kadar buğday koydular. Üzerine toprak serptik ve suladık. Mart ayının sonunda ektiğimiz buğdaylar bakalım ne zaman yeşerecek. Çimlendirme deneyleri arasında, bizim içinde yumurta kabuğunda çimlendirme deneyi unutulmaz bir deneyim olarak okul hatıralarımız arasında yerini alacak..

IMG_0698

IMG_0707

IMG_0710


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biraz da Matematik :) * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.